Çin’de 200 Bin Motorcunun Memlekete Gidişinde Güvenliği 20 Bin Polis Sağlayacak

Çin bahar bayramını gelenek üzere aileleriyle kutlamak isteyen Çinliler, maddi imkansızlıktan dolayı evlerine motorla dönüyor. Ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinde partime çalışan 200 bin motorcu, 20 bin polisin güvenliğinde evlerine dönmeye çalışıyor.

Başlarında kasket, üstlerinde yağmurluk, arkalarında aileleri yeni yıla memleketlerinde girebilmek için yola çıkan motor ordusu, ülkenin güneyinde yaşanan çetin kış hava şartlarına aldırmadan sadece daha ucuza evlerine dönmeyi istiyor. Sabah 9’da yola koyulan motorcular, geceleri ise yola devam etmek yerine dinlenmeyi tercih ediyor. Yaklaşık üç gün süren bu yolculuk sonunda eve dönebileceklerini ifade eden motorcular, hallerinden oldukça memnun.

Motora ailece binen köylülerin güvenli bir yolculuk yapmalarını sağlamak için eyalet yönetimi 20 bin polisi görevlendirirken, “motor ordusu” için ayrıca sıcak çay, ilaç, tamir için araç ve gereçleri dahi tahsis etti. Yol sırasında hava değişikliklerini bildirmek için ise megafonlar kullanılıyor. Aynı zamanda bu mekanizma ile motorcular hız kontrolü ve hatasız bir yol izlemeleri için uyarılıyor.

Motorculardan biri, memleketlerine direk tren olmadığını, iki kişi otobüs biletinin 90 doları olduğu, bu yolculuğun geri dönüşü ile birlikte toplam maliyetin 200 doları bulacağını söylerken, motor ile 10 saatlik bir yolculuk ve 30 dolar masrafla evlerine ulaşacaklarını kaydetti.

Bayramı gelenek üzere aileleriyle kutlamak isteyenler, genel itibariyle ülkedeki toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Bunların en çok kullanılanı ise tren. Çin’de 15’i bayram öncesi, 25’i de bayram sonrası olmak üzere toplam 40 gün sürecek bayram yolculuğu sırasında 230 milyon kişi yer değiştirecek. 19 Ocak’ta başlayan yolculuklar, 27 Şubat’a kadar sürecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.