Çin’de 28 Katlı Bina Yandı: En Az 8 Ölü, 90’dan Fazla Yaralı

PEKİN– Çin’in Şanghay şehrinde, 28 katlı bir binada çıkan yangın sonucu en az 8 kişinin öldüğü, 90’dan fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Resmi Xinhua ajansına göre, Jing’an bölgesindeki Jiaozhou ve Yuyao caddelerine bakan ve yerel saatle 14.00 da çıkan yangının oluştuğu binanın, çoğunluğu emekli olan öğretmenlerin yaşadığı bir bina olduğu kaydedildi. Binanın yukarısına itfaiye araçları ulaşamayınca, binanın yarısı yanmaktan kurtulamadı.

Yangının nedeninin henüz bilinemediği, ancak bir görgü şahidi, binada yapı malzemelerinin yandığını ve sonrasında binanın iskeletine sıçrayarak kısa sürede yayıldığını söyledi. Yangın için olay yerine 25 itfaiye ünitesi ve 61 yangın söndürme aracı gönderilirken, en az 3 helikopter de çatıda mahsur kalanları kurtarmaya çalıştı ancak çabalar alevler ve dumandan dolayı sonuçsuz kaldı.

Yangında 100’den fazla sakinin kurtarıldığı, yaralıların yakındaki hastaneye sevk edildiği kaydedildi. Yerel yetkililerin açıklamasında, yangının çıktığı ve 90’lı yıllarda yapılan binada 156 ailenin yaşadığı ifade edildi.

Binanın en üst katında yaşayan Zhang soyadlı bir bayan, kendisinin ve birçok komşusunun yangın merdivenlerinden aşağı inerek kurtulduğunu belirtti.

Yetkililer, bina civarındaki yolların araç trafiğine kapatıldığını söylerken, yangını söndürmede kullanılan köpük nedeniyle caddelerin köpük seline dönüştüğü bildirildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.