Çin’de Ard Arda Meydana Gelen Depremlerin Bilançosu Yüksek Oldu

Çin’de sığ yüzeyde meydana gelen depremde oluşan toprak kaymaları (STR / AFP / Getty Images)

Çin’de meydana gelen bir dizi deprem sonucu 64 kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi yaralandı. Cuma günü meydana gelen deprem  alt yapıdan yoksun olan Çin’in Güneybatı bölgesini vurduğu için, daha önce çok daha büyük sarsıntılarla sarsılan ve bu kadar zarar görmeyen Çin’i bu sefer sadece 5,6 ile vurduğu halde birçok ölüm, yıkım ve zarara sebep oldu.

ABD Jeoloji Araştırma merkezi, Yunnan kentinin dağlık bölgesinde bir saat içinde 5,6 şiddetindeki iki büyük depremin ard arda meydana geldiğini raporladı. Düzinelerce artçı depreminde meydana geldiğini açıkladı.

Depremin şiddeti büyük olmamasına rağmen, sığ yüzeyde meydana gelmesinden dolayı ve bölgenin toprak kaymasına meyilli olmasından dolayı ölü sayısının yüksek olduğu belirtildi.

Devlet medyası CCTV tarafından, deprem sonrasında sokakların moloz yığınları, tuğla ve beton parçaları ile dolu olduğu görüntülendi.

Depremden en çok etkilenen Yunnan’dan Xinhua bölgesi boyunca yaklaşık 100.000’den fazla kişi tahliye edildi. Felaket sonrası 6.000 ev yıkılırken, 430.000 ev zarar gördü.

Dört yıl önce Yunnan’ın kuzeyindeki Sichuan Eyaletinde meydana gelen depremde yaklaşık 90.000 kişi hayatını kaybetmişti.

Derleme İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.