Çin’de Bahar Bayramı Trafiği Başladı: 230 Milyon Kişi Yer Değiştirecek

Çin’in en önemli bayramı olan Bahar Bayramı (Chunjie) için 230 milyon kişi yolculuğa çıkıyor. Bayramı gelenek üzere aileleriyle kutlamak isteyenler, ülkedeki toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Bunların en çok kullanılanı ise tren. 15’i bayram öncesi, 25’i de bayram sonrası olmak üzere toplam 40 gün sürecek bayram yolculuğu sırasında 230 milyon kişi yer değiştirecek. Bugün resmen başlayan bu yolculuk, 27 Şubat’a kadar sürecek.
Tren yolculuğu yoğunluğunun yaşandığı yerlerden biri de başkent Pekin. Tren bileti almak için sırada bekleyenler, biletini alırken sevinç yaşayanlar ve Çin’in son yıllarda hizmete koyduğu hızlı trenlerle yolculuk yapanlar göze çarpıyor Pekin’in tren istasyonlarında.
5 gün sıra bekledikten sonra Şanghay’a gidip ailesiyle bayramı kutlamak isteyen Ma Junhai isimli yolcu da, Çin’in İç Moğolistan Bölgesi’nden geldiğini ve Pekin’de tren değiştirdiğini söyledi. Ma, aynı gün bilet alınamadığını ve 5 gün öncesinden alınması gerektiğini kaydetti. İstasyonda ülkenin batı kesimine gitmek isteyen bir bayan da, kalabalıktan dolayı bilet almanın zor olduğunu ifade etti. Genelde hızlı trenlere hizmet veren Pekin Güney Tiren istasyonunda ailesiyle bekleyen Liu isimli bir çocuk da Şanghay’a gideceğini belirtti.
Her gün ortalama 2 bin 265 tren servisinin olacağını ve ekleyecekleri 293 trenin, 25.54 milyon fazla yolcuyu taşıyacağını söyleyen Çin Demiryolları Bakan Yardımcısı Wang Zhiguo, bu bayram süresince 230 milyon kişinin yolculuk yapacağını ve bu rakamın da geçen yıla oranla yüzde 12.5 arttığını belirtti.
Bayram öncesi ulaştırmayla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Wang, bayramın geçen yıla göre bu yıl 11 gün erken başlayacağını ifade etti. Bu yılki Bahar Bayramı tatilinde yapılacak ulaştırmada en büyük değişikliğin ulaştırma kapasitesinin açıkça artması olduğunu kaydeden Wang, geçen 5 yılda 15 bin kilometre yeni demiryolunun hizmete girdiğini söyledi.480 hızlı trenin de kullanıma koyduklarını aktaran Wang, yeni 290 demiryolu istasyonu kurduklarını ifade etti.
Pekin-Harbin, Pekin-Guangzhou ve Şanghay-Kunming gibi ana demiryolu arterlerinin yolcu taşımacılığında önemli olduğu anlatan Wang, soğuk hava kulları sebebiyle mahsur kalabilecek yolcuları taşıması için 500 adet de içten yanmalı lokomotifler hazırladıklarını aktardı. Bilet satımının bu yıl daha kolay olacağını kaydeden Bakan Yardımcısı Wang, geçen yıl 6 demiryolu bürosu gibi bu yıl da Shenyang ve Wuhan şehirlerindeki büroların, halka telefonla bilet rezervasyonu hizmeti vermeye başladığını dile getirdi. Bu servisin 55 bin kişiye aynı anda telefonla tren bileti rezervasyonu yapma imkânı verdiğini anlatan Wang, böylelikle bilet kuyruklarına bekleyerek, zaman kaybedilmeyeceğini söyledi. Wang, bilet alacak öğrenciler için de istasyonlarda özel gişe kurduklarını bildirdi.
Bu arada Çin polisi de bilet hırsızlığı yapan 1067 kişiyi yakaladı.
Çinlilerin 12 hayvanlı geleneksel ay takvimine göre yeni yıl 3 Şubat’ta başlayacak ve 2 Şubat gecesi kaplan yılı sona erip, tavşan yılı başlayacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.