Çin’de Bir Hastane Başkanı Yasadışı Organ Toplamayla İlgili Soruşturma Altında

ÇKP disiplin kurulu Jilin Üniversitesi Birinci Hastanesi  Başkanı Wang Guanjun hakkında soruşturma başlattı. Minghui.org websitesinde, hastanedeki organ nakil işlemlerinin Falun Gong uygulayıcılarından çalınan organlar ile yapıldığı iddia edilmekte (Screenshot/jlu.edu.cn)
ÇKP disiplin kurulu, Jilin Üniversitesi Birinci Hastanesi Başkanı Wang Guanjun hakkında soruşturma başlattı. Minghui.org websitesinde, hastanedeki organ nakil işlemlerinin Falun Gong uygulayıcılarından çalınan organlar ile yapıldığı iddia edilmekte (Screenshot/jlu.edu.cn)

Çin Komünist Partisinin disiplin kurulu Jilin Üniversitesi Birinci Hastanesi Başkanı Wang Guanjun hakkında soruşturma başlattı. Minghui internet sitesi daha önce bu hastanenin “Falun Gong uygulayıcılarından canlı organ toplama” ile bağlantılı olduğunu açıklamıştı.

Çin’in kuzeydoğusundaki Jilin Eyaletindeki bir hastane başkanının Falun Gong uygulayıcılarından zorla ve canlı organ topladığı yönünde Çin Komünist Partisinin disiplin kurulu tarafından hedef alındı.

Disiplin Denetim Merkez Komisyonu 3 Ağustos’ta, Jilin Üniversitesi Birinci Hastanesi başkanı, Jilin Üniversitesi Parti Daimi Komitesi üyesi, Jilin Üniversitesi başkan yardımcısı ve Jilin Üniversitesi Norman Bethune Sağlık Bilimleri Merkezi başkanı olan Wang Guanjun’un “ciddi disiplin ve hukuk ihlalleri” gerekçesi ile soruşturma altına alındığını duyurdu.

Ülke çapında yayın yapan Pekin Gençlik (Beijing Youth Daily) gazetesine göre, Wang’ın yanı sıra en az 12 üniversite liderinin daha bu yıl Parti Merkezi tarafından incelendiği ve bunların üçte birinin tıp üniversitelerinden olduğu bildirildi.

Gazete haberlerinde, bu 12 soruşturmanın ÇKP’nin yolsuzlukla mücadele için sürdürdüğü kampanyanın bir parçası olduğu ve Wang hakkındaki bu soruşturmanın da muhtemelen bu kampanyanın bir parçası kabul edileceği aktarıldı.

Ancak Epoch Times gazetesi “yolsuzluk” gerekçesinin birçok durumda siyasi bir tasfiye için bahane olarak kullanıldığını aktardı.

Wang 2004 yılından bu yana Jilin Üniversitesi Birinci Hastanesinin başkanı olarak görev yaptı.

Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarının uğradığı zulüm hakkındaki haber ve raporların merkezi olarak hizmet veren Minghui internet sitesi, Jilin Hastanesinin Wang’ın görevde olduğu süre içinde birkaç kez zorla, canlı organ toplama uygulamasına katıldığını bildirdi.

1999 yılında o zamanki ÇKP başkanı Jiang Zemin, geleneksel bir meditasyon uygulaması olan Falun Gong’u ortadan kaldırmaya yönelik bir karalama kampanyası başlattı. Minghui sitesine göre, bugüne kadar zulüm kampanyası sırasında işkence ve taciz sonucu 3,700’ün üzerinde uygulayıcı öldü. Yüz binlercesi ise gözaltına alındı.

Araştırmacılara göre, gözaltına alınanlar sık sık işkence ve beyin yıkamaya maruz kalmalarının yanı sıra organ toplama uygulamasının da kurbanı oldular. On binlerce uygulayıcının organ nakli ameliyatlarına satılmak üzere organları için öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Jilin Üniversitesi Birinci Hastanesinin kapısında belirgin olarak görülen ilanlarda Jilin Üniversitesi’nin bir organ nakli merkezi olduğu ve bu tür faaliyetler için fon aldığı kabul edilmektedir.

2006 yılının Haziran ayındaki Minghui sitesinin haberinde, hastane içindeki kaynaklara dayanarak, 2006 yılının Nisan ve Mayıs döneminde Jilin Üniversitesi Birinci Hastanesinde 20’nin üzerinde organ nakli gerçekleştirildiği bildirilmişti. Bu nakillerde kullanılan organların sadece iki tanesi aile üyelerinden sağlanırken, diğer organların kaynaklarının bilinmediği bildirildi.

2006 yılındaki bir diğer haber aynı yılın Temmuz ve Eylül ayları arasında hastanede günlük yedi veya sekiz böbrek naklinin gerçekleştirildiğini belirtmekte.

Minghui sitesine göre, Jilin Üniversitesi Birinci Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başhekimi Profesör Fu Yaowen, yıllardır gerçekleştirdiği organ nakillerinde birçok defa kaynağı bilinmeyen organları kullandı.

Haber, Fu’nun mahkumların organlarını kaynak olarak kullanmak için çoğunlukla Changchun Şehri Ekonomik Teknoloji Geliştirme Bölge Mahkemesi Başkanı olan eşi üzerinden yol aldığını belirtiyor.

Haber ayrıca, bir hastanın aile üyesinin çok kısa sürelerde genç vericilerden eşleşen organlar elde edildiğini söylediğini aktardı.

2006 yılının Şubat ayında Jilin Üniversitesi Birinci Hastanesinde kalp sorunu için tedavi gören bir hasta, organ nakli için eşleşen bir organ beklemek üzere Jilin Eyaleti Kardiyoloji Hastanesine sevk edildi.

Aile üyeleri Minghui’ye, 18 gün içinde 40 yaşındaki bir erkekten ilk organın bulunduğunu ama organın vücutla uyum sağlamadığını; ikinci organın ise 20 yaşındaki bir erkekten geldiğini ve 20 gün içinde bulunduğunu söylediler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kalp nakli için ortalama bekleme süresi altı ay ile üç yıl arasında değişmektedir.

Haberde, bir polis arabası ile silahlı polislerin hastaneye kalp getirdiği belirtildi. Nakil işlemini gerçekleştiren profesörlerden biri Jilin Üniversitesi Birinci Hastanesinden Liu soyadlı emekli bir profesördü.

Lu Chen, Epoch Times

İngilizce haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.