Çin’de İktidar Mücadelesi: Eski Devlet Lideri Jiang Zemin Devre Dışı Bırakılacak

Yolsuzluklarla mücadelen sorumlu bakan Wang Qishan ve Devlet başkanı Xi Jinping, Jiang Zemin’i devre dışı bırakmayı düşünüyor. (Fotoğraf: Feng Li / Getty Images)
Yolsuzluklarla mücadelen sorumlu bakan Wang Qishan ve Devlet başkanı Xi Jinping, Jiang Zemin’i devre dışı bırakmayı düşünüyor. (Fotoğraf: Feng Li / Getty Images)

Jiang Zemin’e karşı iktidar mücadelesinde son safhaya girilirken: “Çetenin başını dize getirmek gerekir”, bu söz Yolsuzluklarla Mücadele Bakanı Wang Qishan’a ait.

Gözlemcilere göre Cumhurbaşkanı Xi stratejisini değiştirdi ve küçük adımlar yerine kesin ve tek bir hamle ile Jiang’ı etksiz hale getirmeyi planlıyor.

89 yaşındaki eski Devlet başkanı 1989’dan 2004’e kadar bir saltanat sürdü, bu süre zarfında bir güç merkezi haline geldi ve devletin üst kademesine liderlik etti. Jiang şimdi de kendisine bağlı bu çevreyi Xi’ye durmadan sorun yaratmak için kullanıyor.

Buna rağmen, Çin’in 2. Dünya savaşında Japonya’ya karşı elde ettiği zaferin 70. yıldönümü kutlamalarında Jiang Zemin’in katılmasına izin verildi. Fakat buna artık müsamaha gösterilmeyecek gibi görünüyor.

Garip Terör Saldırıları

Jiang Zemin’in devre dışı bırakılma kararının ardındaki en büyük sebeplerden biri, çeşitli düzeylerde müdahalede bulunan birçok eski kadronun bulunması ve Çin’de gerçekleşen terör saldırıları. Kunming Tren İstasyonu’nda bir adam önüne gelen sivilleri bıçakladı ve 2014 yılı ilkbaharında da buna benzer birkaç bıçaklı saldırı daha gerçekleşti. Binlerce kişinin ölümüne sebep olan, uzmanlara göre nükleer savaş başlığı patlatılan Tianjin’deki büyük patlama ise olayların doruk noktası oldu. Binlerce kişinin yaşamına mal olan 12 Ağustos’taki bu patlama sonrasında, birçok kimyasal fabrikada da yangınlar meydana geldi. En son ise Liucheng’de iki saat içinde 15 bomba patladı.

Zhou’ya göre geniş kapsamlı bir şekilde sivil halkı hedef alan bu terör saldırılarının baş sorumluları Jiang Zemin ve çetesi.

Hedef Jiang Zemin’siz Daha İyi Bir Çin

Sosyal barış, yeni reform yapılandırması, insan haklarını geliştirmek – Jiang’ın oluşturduğu komünist ağ yok edilmeden imkânsız gibi görünüyor.

New York Times gazetesi Xi Jinping’in ABD ziyaretini duyururken, “Falun Gong Dostları“ Derneği’nin de açık bir mektubuna dikkat çekti. Tam sayfa yayınlanan bu mektupta, Xi’den Jiang Zemin ve çetesinin tutuklanması ve yaptıkları bütün kötülüklerin hesabını ödemesi istendi. Mektubun devamında Jiang ve çetesinin beyin yıkama kampları kurduğu, suçsuz insanları cezaevine attığı ve canlı Falun Gong uygulayıcılarının zorla organlarının alınmasından sorumlu olduğu yazıldı.

Çin’de Organ nakli neredeyse sıfırken, 2000 yılından bu yana inanılmaz bir artış oldu. Uzmanların araştırmaları ortaya koyuyor ki, bu organlar mahkûmlardan geliyor ve %95’ini Falun Gong uygulayıcıları oluşturuyor. 1999 yılından beri yüz binlerce Falun Gong uygulayıcısı Çin’de çalışma kampları ve hapishanelerde tutuklu ve zulüm görüyor.

Ayrıca bu mektupta Xi’ye “Çalışma Kampları, Beyin Yıkama Merkezleri, işkence ve organ hırsızlığını bitiren biri olarak tarihe geçebilirsiniz” dendi.

“Siz bu Çin’deki Komünist zorbalığı bitirebilir, Çin’e bağımsız bir yargı sistemi ve basın ve düşünce özgürlüğü getirebilirsiniz ve gerçekten demokratik bir Çin inşa ederek tarihe geçebilirsiniz” dendi.

Yiyuan Zhou ve Rosemarie Fruehauf, Epoch Times

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.