Çin’de İşkenceden Kaçan Kızkardeşler Yardım İstiyor

Ma Chunxia (solda) ve Ma Chunmei (sağda) iki hafta önce Çin’in Dalian şehrinde Çin Komünist Partisi tarafından tutuklanan kızkardeşleri Ma Chunling’in serbest bırakılmasını istediler (Angela Wang, Epoch Times)

NEW YORK- Çin’de Falun Gong uygulayıcılarına yapılan işkenceden kıl payı kurtulup Amerika’ya sığınan Ma Chunxia ve Ma Chunmei, iki hafta önce Çin’in Dalian şehrinde Çin Komünist Partisi tarafından tutuklanan kızkardeşleri Ma Chunling’in serbest bırakılması için New York’taki Çin Konsolosluğu önünde bir protesto gösterisi yaptılar. Kardeşlerinin serbest bırakılması talebinde bulundular.

Başarılı ve çalışkan bir sigortacı olan Ma Chunling, seyahat etmekte olduğu gemideki görevlilere Falun Dafa’dan bahsetmesi üzerine 29 Ağustos’ta gemi görevlileri tarafından parti yetkililerine şikayet edilmiş ve hemen ardından da Dalian’da tutuklanmıştır.

Ma Chunling’in uyguladığı Falun Gong 1992 senesinde Li Hongzhi tarafından halka açıklanmış ve 1999 senesinde uygulayıcıların sayısı tüm ülkede 100 milyonu aşmıştır. Bu sayı parti üye sayısından fazla olmaya başlayınca o zamanki parti başkanı Jiang Zemin 1999 yılında Falun Gong’u yok etme kampanyası düzenlemiş ve uygulamayı ülkenin dört bir tarafında yalanlarla karalamaya başlamıştır. Falun Gong 5 egzersizden oluşan, insan zihnini ve bedenini geliştiren meditasyon uygulamasıdır. İlkeleri ise Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü’dür.

İşte Jiang’ın 10 yıl önce başlattığı bu acımasız kampanya sonucu Chunling şu anda Yaojia adlı bir toplama kampında zorla tutulmaktadır.

“Üçümüz arasında en tatlı olanımız Chunling’dir. Ailede en küçük ben olduğumdan dolayı beni neredeyse o büyütmüştür’ diyen ve ablasının başına gelenler yüzünden kaygı içinde olduğunu belirten Chunxia şu anda New York’ta yaşamakta.

En büyük kardeş Chunmei ise ABD’nin başkenti Washington’da yaşıyor. Daha önce, tıpkı tutuklu bulunan kızkardeşi gibi, Falun Gong uyguladığı için 2000 – 2004 yılları arası tutuklanıp Jilin bölgesindeki Heizuizi çalışma kampında zorla çalıştırılmış ve defalarca işkenceye uğramış. İki sene önce Chunmei ve Chunxia, Tayland üzerinden Birleşmiş Milletler’in yardımıyla Amerika’ya iltica etmişler.

Ma Chungling

Bulunduğu çalışma kampında polisler, Falun Gong uygulayıcılarına inançlarını reddettiklerini beyan eden bir belgeyi imzalatmak için bilinen en acımasız işkence metotlarını uygulamaktaydı.

Chunmei bu belgeyi imzalamayı reddetmesi üzerine ‘ölümyatağı’ denilen metal bir yatağın üzerine yatırılıp kelepçelenmiş, 3 gün boyunca zincirlerle kol ve bacaklarından çekiştirilerek işkence görmüş ve daha sonra da defalarca bu şekilde dövülmüş. Tekrar ayağa kaldırıldığında bunun neden ölüm yatağı olarak adlandırıldığını anlamış olduğunu söylemiş. Çünkü kendisini ölü gibi hissetmiş.

Chunmei diğer tutuklularla birlikte hergün 16 -17 saat çalıştırılmış. Tuvalete gidip biraz geciktiği için acımasızca dövülmüş.

“En az 10 kızın bu işkencelere dayanamayıp öldüğüne şahit oldum ve ablam Chunling’in bu şekilde ölmesinden çok korkuyorum” diyen Chunmei, “Bu insanlık dışı işkencenin bitmesini ve ablamın o kamptan sağ salim çıkmasını istiyorum” dedi.

Haberi hazırlayan: Angela Wang

Orjinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.