Çin’de Maden Milyarderi İdam Edildi

Maden milyarderi Liu Han Çin Devlet Televizyonunda  son günlerinde yayınlanan röportajından görüntü. İşadamı 9 Şubat günü idam edildi (Epoch Times)
Milyarder Liu Han’ın Çin Devlet Televizyonunda son günlerinde yayınlanan röportajından bir görüntü. İşadamı 9 Şubat günü idam edildi (Epoch Times)

Madencilik alanında faaliyet gösteren Hanlong Grubu’nun sahibi Liu Han Pazartesi günü Sichuan Eyaletinde kardeşi ve üç kişi ile birlikte idam edildi. Bu idam haberi Çin’de şok etkisi yarattı. İdam edilmeden önce, kısa bir süreliğine akrabaları ile görüşmelerine izin verildi.

İdam kararı Mayıs 2014’te verildi; suçları ise cinayet, organize suç, saldırı, gasp ve yasa dışı silah bulundurmak. Han ve kardeşi Liu Wei diğer çete üyeleri ile birlikte son 20 yılda sekiz kişiyi öldürmek ve onlarca kişiyi yaralamak ile suçlandılar. O dönem devlet yetkilileri tarafından korundular. Kardeşler ile beraber 34 sanık daha mahkemede yargılandı.

Bu yargılamalar aynı zamanda eski siyasetçi Zhou Yongkang gibi onu koruyanlar için de bir gözdağı olarak yorumlandı. Çinli bir siyasi yorumcu Xia Xiaoqiang karar için şunları söyledi: “Liu Han’ın idam cezası Zhou Yongkang’a bir gözdağı niteliğindedir ve bir mesaj içermektedir. Mesaj ise Zhou da her an idam edilebilir.”

Çin medyasının son haberlerine göre, madenci milyarder Liu Han, eski siyasetçi ve şu an hapiste bulunan Zhou Yongkang’ın oğlu ile iş ortaklığı yapmıştı. Zhou, şu ana kadar hükümetin yürüttüğü “anti – yolsuzluk kampanyası” ile devrilmiş olan en yüksek rütbeli Komünist Parti üyesidir.

Zhou 1999 – 2002 Sichuan eyaletinin lideri idi. Sonrasında Pekin’e emniyet müdürü olarak atandı. Görevinden alınmadan önce, Zhou Komünist Parti Politbüro Daimi Komite üyesiydi. Şimdi ise idam cezası ile karşı karşıya.

Eski lider Jiang Zemin’e yakın isimler tek tek saf dışı bırakılıyor

Birçok ulusal şirket ve üst yönetimde çalışan kişilerin gücü ve serveti hala eski lider Jiang Zemin ve yandaşları tarafından kontrol ediliyor. Mevcut hükümetin yolsuzluklarla mücadele kampanyasındaki hedefi ise, Jiang Zemin’in adamlarının oluşturduğu suç örgütlerinin finansal gücünü zayıflatmak.

Jiang ve adamları devlet fonları, yolsuzluk ve rüşvet ile elde ettikleri paraları zamanında Çin’deki Falun Gong zulmünü finanse etmek için kullanmışlardı.

Jiang Zemin, 1999 yılından beri Falun Gong zulmünü bir kişisel kan davası olarak adlandırmıştı. Jiang Zemin aynı zamanda Pekin’de Tiananmen Meydanı’ndaki katliamın da sorumlularından biriydi. Tiananmen olaylarından kısa bir süre sonra Çin Hükümeti’nin başına geçmişti ve Zhou Yonkang da ona en yakın isimlerden biriydi.

Yazan: Steffen Munter, Epoch Times

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.