Çin’de Mahşeri Andıran Kalabalıkta Kurban Bayramı Coşkusu

PEKİN– Kurban Bayramı, Çin’in kuzeybatısındaki Qinghai (Çinhay) eyaletinin Xining (Şinin) şehrinde mahşeri kalabalığı andıran ve cemaatin uzun caddelere taşarak kıldığı bayram namazıyla birlikte büyük coşkuyla kutlandı. 100 binden fazla Müslüman sabahın erken saatlerinde soğuğa rağmen yüzyıldan fazla tarihe sahip Dongguan Camisi ve caddeleri doldurdu. Soğuktan dolayı hemen herkes kalın seccade ya da battaniye getirerek, cami ve çevresindeki ibadet mekanlarına akın etti.

Âdet üzere, şehirde bayram namazı tek bir yerde kılınıyor. Dolayısıyla 200 bin Müslüman’ın yaşadığı Xining’deki 100 binden fazla Müslüman, Dongguang camisine akın etti. Camiye sığmayan cemaat, caminin önünde ve 1 kilometreden fazlasının trafiğe kapatıldığı caddede mahşeri kalabalık oluşturdu. Eyaletin en büyük imamı Ma Changqing’in vaazının ardından namaza başlandı. Namazın ardından dualar yapıldı.

Namazın bitiminden sonra dışarı çıkanlar, adeta insan seli oluşturdu. Namazı kılanlardan 60 yaşındaki Ma Xiuqin (Ma Şiuçin), bayram namazını kılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ve Allah’a şükrettiğini belirtti.

Torunuyla birlikte namaz kılan ve cami çıkışında bir ihtiyaç sahibine para yardımında bulunan Ma Yaorun (İdris), “Bugün çok kalabalık. Bu, Allah’ın lütfünün arttığını gösteriyor. Mutluyuz.” diye konuştu.

Namazın ardından evlerine giderek, geleneksel etli bayram kahvaltısı yapan Müslümanlar, sonrasında kurbanlarını kesti.

Resmî rakamlara göre 20 milyondan fazla Müslüman’ın yaşadığı Çin’in bazı yerlerinde Bayram Namazı yarın kılınacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.