Çin’de Organ Biçmeye Tanık Olan Uygurlu Türk’ün Çin’e İadesi Söz Konusu

 Çin devletinin, mahkumların organlarını onlar hala hayattayken izinsiz olarak alması ile ilgili oldukça hassas  bilgilere sahip olan Çin güvenlik kuvvetlerinin eski bir üyesi şu anda İsviçre’de göçmenlik  ile ilgili sorun yaşıyor ve Çin’e geri iadesi söz konusu.

İsveç otoriteleri Avrupa Birliğinin sığınma talebinde bulunanlar ile ilgili muğlak ve sert yasalarına başvururken, avukatlar tanığın değerli ilgilere sahip olduğunu ve kendisine sığınma hakkının tanınması ve Birleşmiş Milletler tarafından dinlenmesi gerektiğini savunuyorlar.

1993 ylından 1998 yılına kadar, kendisi Uygur olan , Xinjiang ilinin Kuzeydoğusunda bulunan  Liuwandao hapishanesinde görevliydi. İşi mahkumları hücrelerinden infazlarına götürmekti.

Ama sıklıkla bu infazların normal infazlar olmadığı, polisin mahkumları kafalarından vurduğu ama onları öldürmediklerini, böylece mahkumların organlarının alınmak için en  iyi durumda kaldığı belirtildi.

Abudureyimu’nun Çin çalışma kamplarındaki hikayesi tam olarak açıklanmadı. Geçen hafta, kendisinin İsviçre’de kalmasını sağlamak için Avrupa medyaları tarafından kendisi ile görüşüldüğünü ve Birleşmiş Miletlere Çin’de tanık olduklarını kanıtlamasına olanak sağlandığı bildirildi.

Abudureyimu Le Matin ile yaptığı bir röportajda  “Bir süre sonra, amirime polisliğe geri dönmek istediğimi bildirdim ama çok fazla şey gördüğümü söyleyerek bunu ret etti. 1998 yılına kadar beş sene daha orada kaldım… Birçok işkence sahnesine tanık oldum.  Kadınların genital organlarına uygulana elektrik, kadınlarının vajinalarına yapılan derin baskılar, elektrik şokları ve çığlıklar…”

İsveç otoriteleri Dublin Yönetmeliklerinin “giriş yapılan AB ülkesi sığınma hakkı talep eden kişinin iddiası ile ilgili değerlendirme konusunda  yasal  sorumluluk taşır” maddesine dayanarak bu olayı inatla karmaşıklaştırmaktadır. Abudureyimu’nun davası durumunda bu ülke İtalya’dır. Ama yüz binlerce Çinli göçmenin varlığı ve kendisi bekleyen Çinli ajanların şüpheli varlığı ile Abudureyimu Çin’e dönmeyi ret etmekte.

27 Temmuz tarihiyle sona eren kalma süresinin ardından daha fazla kalmasına izin vermeyen İsveç otoriteleri ve Abudureyimnu’nun kendi isteği ile geri dönmemek istemesi yüzünden şu anda bir bekleme sürecine girildi.

Avukatlar Dublin Yöentmeliklerinin katı uygulamalarının bu durumda uygulanmasının saçma olduğunu çünkü büyük sayıda Çinli mültecinin aksi takdirde İsveç devleti tarafından işlem görmesi gerektiğini belirttiler.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.