Çin’de Sel Baskını 21 Milyonu Etkiledi

Sel basan okul bahçesi. 18 Eylül, Zhouzhi, Shaanxi Bölgesi, Çin (ChinaFotoPress/Getty Images)

Günler boyu süren şiddetli yağış, ardından gelen büyük toprak kaymaları ile birlikte, Çin’in Shaanxi, Sichuan, Henan, Hubei, Shangdong ve Gansu bölgeleri olmak üzere, 21.5 milyondan fazla insanı etkiledi. Xinhua Haber Ajansı’na göre, şimdiye kadar 70 kişi hayatını kaybetti, 32 kişi kayboldu. Doğrudan ekonomik kaybın, 26.1 milyar yuan (1 milyar dolar) olduğu düşünülüyor.

Bazı bölgelerde Eylül başında başlayan yağmur, kesintisiz olarak neredeyse iki hafta sürerek, büyük çapta toprak kaymalarıyla birlikte doruğa ulaştı. 17 Eylül’de Shaanxi bölgesinde meydana gelen toprak kaymasında, bir tuğla fabrikası ve yanında bulunan seramik fabrikasının bir kısmı sular altında kaldı.

Seramik fabrikasında bir çalışan olan Yang Dadong, ciddi bir şekilde yaralandı. Chinese Business Net’e yaptığı açıklamada, büyük bir gümbürtü duyup, uzaktan bir dağın üzerine doğru yıkıldığını gördüğü sırada, kendisi ve bir arkadaşının atölyede çalışıyor olduklarını, kaçmaya çalışırken tüm binanın çöktüğünü belirtti. Uyandığında ise, bir hastanedeydi.

Başka bir Yang soyadlı çalışan, The Epoch Times’a yaptığı açıklamada, tüm çevrenin kordon altına alınmış olduğunu ve diğer çalışanların kurtarılıp kurtarılamadığını bilmediğini söyledi.

Beşinci sınıf öğrencisi Zhou Qingcui de ciddi bir şekilde yaralandı. Chinese Business Net’e, anne, babası ve kız kardeşi ile şirketin yurdunda öğle yemeği yediklerini ve aniden binanın arkasından büyük bir ses duyduklarını söyledi.

O sırada uzaktaki dağın çöktüğünü, babasının onu hızla elinden tutup koşmaya başladıklarını, annesinin de kız kardeşinin elini tutarak arkalarından geldiğini söyledi. Kendisi ve babası bina tam çökmek üzereyken kurtulduklarını, babasının küçük sıyrıklarla hastaneden çıktığını, fakat annesi ve kız kardeşinin ise hala kayıp olduğunu belirtti.

Ertesi gün, aynı bölgede arka arkaya üç toprak kayması daha meydana geldi.

Bölgenin Belediye Başkan Yardımcısı, Xinhua’ya 19 Eylül’de yaptığı açıklamada, toprak kaymalarının 14 kişinin ölümüne neden olduğunu ve şimdiye kadar 8 kişinin de kayıp olduğunu söyledi.

Bunun devamında, 17 – 18 Eylül’de Scihuan bölgesinde, Ba Nehri ve Tong Nehri boyunca çok şiddetli yağan yağmur, üç kasaba ve Bazhong’un bir bölgesini etkisi altına aldı. Sonucunda, Sichuan Online’a göre, 13 kişi öldü ve 10 kişi ise kayıp.

Sichuan Bölgesi, Nanjing Sel Kontrol Ofisi’nden alınan bilgilerde, Ninjianng, Tongjiang, Pingchang gibi büyük bölgeler de selden ciddi şekilde etkilendi. 6 kişi öldü, 9 kişi kayıp.

Pingchang’de yaşayan Ms. Tang, 18 Eylül akşam üzeri yağmurun bardaktan boşalırcasına yağdığını ve evinin alt katını su bastığını söyledi. Ailecek evin ikinci katına çıkıp yardım çağırdıklarını, fakat kimsenin gelmediğini belirtti. Ms. Tang, eğer biri gelip bir botla yardım etseydi, bir kaç dakika içinde Bölge Ofisi’ne ulaşabileceklerini, fakat kimse gelmediği için oraya varmanın, aralarında hamile, iki çocuk ve yaşlı bulunan beş aile üyesi için tam iki saat aldığını söyledi.

Ms. Tang, annesinin dağın yakınlarında yaşadığını, yağmur suyunun evinin ikinci katına çok hızlı bir şekilde çıktığını, evinden hiçbir şeyini kurtaramadığını ve evin şu anda tamamen çamur içinde olduğunu sözlerine ekledi.

Orjinal ingilizce metin

İlgili Haberler:

Büyük Yu: Sellere Karşı Gelen İmparator

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.