Çin’de ŞİÖ Zirvesi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin'in Şandong eyaletine bağlı Çingdao kentinde düzenlenen ŞİÖ Zirvesi çerçevesinde konuk liderler onuruna yemek verdi.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ), üye, gözlemci ve diyalog ortağı ülkelerle küresel yönetimde ve bölgesel güvenliğin desteklenmesi noktasında önemli bir güç haline geldiğini söyledi.

Zirveye katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev yemekte bulundu.

Çin Devlet Başkanı Şi, “Bugün 8 üye, 4 gözlemci ve 6 diyalog ortağı devletle örgüt, küresel yönetişimin iyileştirilmesi, ortak kalkınmanın teşvik edilmesi ve bölgesel güvenliğin desteklenmesi noktasında önemli bir güç haline geldi. Çingdao Zirvesi bizim için yeni bir yola çıkış noktası. Birlikte Şanghay ruhunu ileriye taşıyalım, dalgaları kıralım ve örgütümüz için yeni bir yolculuğa başlayalım.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.