Çin’de Şok Gelişme: Eski Çin Lideri Jiang Zemin Nezaret Altında mı?

Eski Çin Lideri Jiang Zemin 14 Kasım 2012 tarihinde yapılan 18. Komünist Parti Kongresinde. (Lintao Zhang/Getty Images)
Eski Çin Lideri Jiang Zemin, 14 Kasım 2012 tarihinde yapılan 18. Komünist Parti Kongresinde. (Lintao Zhang/Getty Images)

Çin’de son zamanlarda gelişmekte olan olaylar hakkında doğrudan bilgisi olan bir kaynak, Çin Komünist Partisi eski lideri Jiang Zemin’in, evinden alınarak askeri nezaret altında tutulduğunu bildirdi.

Söz konusu kaynak, olayların gelişimini Epoch Times’ın Çince yayınına anlattı ve gazetemiz de hala bu bilgileri doğrulamak için çalışmakta.

Kaynağın verdiği bilgilere göre Jiang Zemin, emekli üst düzey kadrolar konusunda görevlendirilen bir güvenlik komutanının emirleri üzerine, 10 Haziran sabahı saat 4:00’te  evinden zorla alındı ve Halkın Silahlı Polisi birliklerinden birine teslim edildi.

Silahlı polis departmanından bir şef tarafından komuta edilen silahlı polis birliği, daha sonra Jiang Zemin’i Pekin Askeri Bölgesi’ne ait askeri bir yerleşkeye getirdi ve onu Halkın Kurtuluş Ordusu’ndan bir korgenerale ve kıdemli albaya teslim etti.  Kaynak, Jiang teslim edilirken yanında sivil kıyafetli ve muhtemelen bir çeşit güvenlik ajanının da orada hazır bulunduğunu söyledi.

Kaynak, Epoch Times’a Jiang’ın evinden alınma emrinin doğrudan, rejimin en üst düzey silahlı kuvvetin idare merkezi olan,  Merkezi Askeri Komisyon tarafından verildiğini ve bu olayın son derece büyük bir gizlilik içerisinde yürütüldüğünü ifade etti.

Epoch Times şu anda bu bilginin gerçekliğini doğrulamak için çalışıyor. Şu anda Jiang Zemin’in nerede olduğu bilinmiyor: bu konu ile ilgili resmi bir rapor yok. Aynı zamanda Jiang Zemin’in iki oğlunun da  kontrol altında tutulduğu ile ilgili rivayetler var.

Şangay’da yaşayan ünlü bir insan hakları avukatı olan ve Jiang Zemin ile bağlantılı olan yetkililer ile Şangay’da münakaşa ettikten sonra ev hapsine alınan Zheng Enchong, Mart ayında  Epoch Times’a Jiang Zemin ve oğullarının hareketlerinin kontrol altında tutulduğunu söylemişti.

Zheng Enchong bu bilginin son derece güvenilir bir kanaldan geldiğini ve kendisi üzerindeki kontörlün gevşetilmesinin bunu en çok destekleyen kanıt olduğunu söyledi.

Uluslararası yayın yapan Umudun Sesi radyosuna 14 Haziran’da konuşan Zheng Enchong, eski sınıf arkadaşlarının kendisini bir mezunlar toplantısına davet ettiğini ve eskiden müdür yardımcısı düzeyinde bir yetkili olan bir arkadaşının kendisine,“ Mutlaka bu toplantıya gelmelisin çünkü Jiang Zemin’in bitişini kutluyoruz.” dediğini söyledi.

Zheng Enchong, kendisini gözlem altında tutmakla görevli polisin, Jiang Zemin ve oğullarının yumuşak gözaltında tutulduğundan açıkça bahsettiğini de sözlerine ekledi.

Şangay’daki Parti disiplin araştırma koluna yakın bir kaynak da daha önce Haziran ayında Epoch Times’a Jiang Zemin’in büyük oğlu Jiang Mianheng’in şu anda Şangay dışında yeri açıklanmayan bir mahalde ev hapsinde tutulduğunu söylemişti. Jiang Zemin’in tutuklanması, eğer doğru ise, şu andaki Komünist Parti lideri olan Xi Jinping ile Jiang Zemin arasında, Xi Jinping’in egemenliğinde sürdürülen güç mücadelesinin en son noktası olabilir.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.