Çin’de Toprak Kayması Sonucu Binlerce Kişinin Öldüğü Tahmin Ediliyor

Sichuan Eyaleti Jinping hidro-elektrik santrali inşaat alanında toprak kayması (Weibo.com)

Çin’in Sichuan eyaletinde toprak kayması sonucu resmi kayıtlara göre 10 kişinin öldüğü belirtiliyor. Ancak binlerce kişinin ölmüş olabileceği tahmin ediliyor. Haberciler olay yerine alınmıyor, internetten yayınlanan bilgilere de sansür getiriliyor.

Günlerce süren ağır yağmurun ardından büyük bir toprak kayması, Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde bir hidroelektrik santralinin inşaat alanını yerle bir etti.

Felaketin büyüklüğünü tahmin etmek çok zor. Resmi kayıtlara göre 10 kişi hayatını kaybetti. Ancak resmi olmayan tahminler 100 ile 20,000 arasında değişiyor. Internet kullanıcıları tarafından yayınlanan bilgilere göre, güvenlik görevlileri afet bölgesinde bir yeraltı nükleer araştırma tesisinin olması sebebiyle bölgeye girişi yasakladı.

30 Ağustos akşamı Sichuan Eyaleti Jinping hidroelektrik istasyonu inşaat alanında kaya ve toprağın kaydığı gözlemlendi. 31 Ağustos sabahı itibariyle 30’dan fazla yerde yol, tünel ve köprünün hasar gördüğü ve ulaşım, haberleşme ve elektrikte kesinti yaşandığı bildirildi. Yerel halkın verdiği bilgiye göre çok sayıda ölüm ve kayıp ile en çok etkilenen alanın 3 numaralı kamp olduğu tespit edildi.

Devlet medyası Chinanews.com’da ilk belirlemelere göre 10 kişinin öldüğü ve 14 kişinin de kayıp olduğu belirtildi.

Olay yerine hiçbir medya organının alınmaması yüzünden resmi açıklamalar güven vermiyor. Felaket ile ilgili yazılan bloglara sansür getirilmesi ise Jinping’de olan olayların tam net anlaşılmasına engel oluyor.

Orjinal İngilizce Haber

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.