Çin’de tren kazası: 10 ölü, en az 55 yaralı

PEKİN-Çin’de bir yolcu treninin heyelan nedeniyle raydan çıkması sonucu 10 kişi ölürken, ikisi ağır olmak üzere en az 55 kişinin yaralandığı bildirildi. Ölü sayısının artmasında endişe ediliyor.Resmi Xinhua ajansına göre, Şanghay şehrinden Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nin turizm şehri olan Guilin’e gitmekte olan yolcu treni, Jiangxi eyaletinin dağlık Dongxiang kasabasında raydan çıktı. Kazaya ülkenin güneyinde etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı heyelanın sebep olduğu ifade edildi. Sabah saatlerinde oluşan kazanın bulunduğu yere ulaşan itfaiye ve ilk yardım ekiplerinin, tren enkazında sıkışan 53 kişiyi çıkardığı kaydedilirken, kazadan 280 kişinin kurtulduğu açıklandı.

Olay sonucu en az 55 yaralı olduğu belirtilirken, yaralılardan 24 yaşındaki hamile bir kadının durumunun ise ağır olduğu kaydedildi.

17 vagonu olan K859 sefer sayılı trenin lokomotifinin de dahil olduğu 8 vagonun devrildiği ifade edildi. Polis, her bir vagonun 118 yolcu oturma kapasitesine sahip olduğunu söylerken, trende kaç yolunun olduğunun net olarak bilinemediği dile getirildi. Kaza nedeniyle Şanghay- Kunming tren yolu hattının kapatıldığı kaydedildi. Yetkililer, kurtarma çalışmalarının halen devam ettiğini, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini bildirdi.

Ülkenin güneyinde etkili olan yağışlardan dolayı 1.46 milyon kişinin etkilendiği, 44 bin 600 kişinin güvenli yerlere tahliye edildiği açıklandı. Yağışların devam edeceği belirtilirken, sel ve heyelanlara karşı dikkatli olunması istendi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.