Çin’de Yapılan Eylemler, Yasadışı Bir Hapishaneyi Kapattırdı

Çin hapishanenin kapatılmasıÇin’de “kara hapishane” olarak bilinen yasadışı gözaltı merkezi, ulusal ve uluslararası kamuoyunun tepkisi üzerine 28 Nisan’da kapatıldı. Bu gözaltı merkezinde Falun Gong uygulayıcıları tutuluyordu ve daha sonra onları savunmaya giden insan hakları avukatları da aynı merkezde tutuklanmıştı.

Çinli avukat Liu Jinbin, Twitter benzeri bir Çin platformu Weibo aracılığıyla “Qinglonghsan’daki beyin yıkama merkezi bugün kapatılmıştır. Orada yasadışı tutulan tüm insanlar evlerine gitmiştir!” şeklinde bir mesaj attı.

@mianma adlı bir internet kullanıcısı ise “Çok şeyleri feda ettik, özellikle tutuklanan avukatlar ve aileleri. Bu olay tarihe yazılacaktır” şeklinde mesaj yazdı ve bu mesaj hızla yayıldı.

Bu hapishanenin kapatılması Çin’in birçok bölgesinden insan hakları avukatlarının ve aktivistlerinin aylar boyu süren çabalarının, onların resmi makamlara yazdıkları mektupların, defalarca oraya seyahat etmelerinin ve zaman zaman açlık grevi yaparak protesto etmelerinin bir sonucudur.

Liu Jinbin, yasadışı hapishanenin kapatılmış olmasına rağmen yedi kişinin halen başka yerlerde tutuklu olduğunu belirtti. Bu yedi kişinin kimliği henüz açıklanmadı.

Qinglongshan’daki beyin yıkama merkezi resmi olarak “Yasal eğitim merkezi” olarak biliniyordu ve Rus sınırına yakındı. Genelde bu tür yasadışı merkezler “kara hapishane” olarak adlandırılıyor. Bu yer özellikle, geleneksel bir spirütüel uygulama olan Falun Gong uygulayıcılarının mahkum edilmesi için kurulmuştu. Burada uygulayıcıları inancından vazgeçirmek için çoğu zaman zihinsel ve bedensel işkenceler yapılıyordu. Çin Komünist Partisi tarafından Falun Gong uygulayıcılarına yapılan işkence 1999 yılında başlatılmış ve yasadışı toplu tutuklamalar ve işkenceler halen devam etmektedir.

Jiangsanjiang’deki “kara hapishanede” tutulan üç Falun Gong uygulayıcısının serbest bırakılması için yapılan gösteri sonucu yedi uygulayıcı ve aileleri daha ve ayrıca dört insan hakları avukatı tutuklanmış ve dövülmüştür.

Polisin yaptığı işkence ve dayak sonrası, internet uygulayıcılarının verdiği bilgiye göre, bu insanlarda 24 kemik kırığı tespit edilmiş. Tang Jitian’ın on kaburga kırığı, Jiang Tianyong’un sekiz kırığı, Wang Cheng’in üç kırığı ve Zhang Jungjie’nin omurgasında üç kırık vardı.

22 Mart günü, insan hakları avukatları, “kara hapishane” önündeki eylemleri yüzünden, Jiansanjiang Kamu Emniyet Bürosunun kararına göre, “topluma zarar verecek nitelikte batıl inançları” kullandıkları gerekçesiyle 5 ile 15 gün arası “idari tutuklama” cezası almışlardı.

Avukatların tutuklanması üzerine “kara hapishanesinin” önüne onlarca aktivist gelerek, tutukluların serbest bırakılması için on gün boyunca eylemde bulunmuştu. Polis, protesto edenlerin arasından 15 kişiyi daha tutuklamıştı.

Bu merkezin kapatılması resmi web sitelerinde ilan edilmemesine rağmen aktivistlerin ve internet kullanıcılarının arasında büyük bir sevinç yaratmıştır.

“24 kaburgamız boşuna kırılmadı” sözü internette çok yoğun dolaştı.

Haberi hazırlayan: Lu Chen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.