Çin’de Yedi Kişi Bir Gazete Önünde İntihara Kalkıştı

Weibo.com
Weibo.com

Çin’de yedi kişi, Parti yetkilileri tarafından evlerinin ellerinden zorla alınması karşısında duydukları sıkıntı ve tükenmişliği ifade etmek için Pekin’de devlet tarafından yönetilen başlıca bir basın kuruluşu önünde pestisit içerek intihar girişiminde bulundular.

Yine Çin devleti tarafından yönetilen Pekin News’ün haberine göre, Olay Çarşamba günü sabah saat 8:00 sıralarında gerçekleşti. Yedi kişilik grup, devlet tarafından yönetilen  China Youth Daily gazetesi ofisi önünde toplandı ve her biri bir şişe pestisit içti. Olayın meydana gelme zamanı ve biçimi, azami oranda ilgi çekmek amacıyla tasarlandığını düşündürdü.

Dört erkek ve üç kadın üç ayrı hastaneye gönderildi ve bunun ardından üçü de tedavi altına alındı.

Internet üzerinden yayınlanan fotoğraflar kadın ve erkeklerin hepsinin beyaz t-şörtler giydiklerini ve t-şörtlerinin önünde şikayetlerini anlatan yazıların bulunduğunu, her birinin bilinçsiz olarak yerde yattığını gösterdi. Büyük bir çoğunluğunun ağzından köpüklerin geldiği görünen fotoğraflarda, beyaz pestisit şişeleri ve kağıtların yere dağıldığını gösterdi.

Raporlar bu kişilerin  Jiangsu vilayetinin Sihong ilçesinin Qingyang kasabasından gelen şikayetçiler olduklarını ortaya koydu. Oradaki yerel yönetimin bu kişilerin zorla evlerini yıkmasına rağmen bunun karşılığında çok küçük bir tazminat ödediği söylendi. Çin’de bu tür olaylara sıklıkla rastlanmaktadır.

Çarşamba günü Qingyang kasabasından hem protestocular hem de bir düzine evleri yıkılarak ellerinden alınmış kişiler şikayette bulundular ve pek çok kere yerel yöneticilere sıkıntıları ile ilgili şikayette bulundular. Bu kişilerin söylediklerine göre başvuruları karşılığında doğru bir çözüm kendilerine sunulmamasının yanında yerel Parti yetkilileri onları yasa dışı şekilde tutuklayarak onlara işkence bile yaptılar.

Yedi şikayetçiden biri olan Zhang Chengmei Epoch Times ile yaptığı telefon görüşmesinde şunları dile getirdi: “Devlet evimi çaldı. Ailem pek çok kereler şikayette bulunmasına rağmen hiçbir sonuç alamadık. Mahkeme de davamızı kabul etmedi. Gidecek hiçbir yerimiz yok ve böyle aşırı yöntemlere başvurmak zorunda kalıyoruz.”

Protestocular bu şekilde zorla yıkım yapılarak emlak geliştirme konusunda yapılan uygulamaların ardından yeterli tazminat ödenmemesinin kasabada pek çok kişiyi evsiz bıraktığın dile getirdi. Yedi şikayetçiden bir başkasının eşi olan Cai Fuxi’nin eşi Epoch Times’a evlerinin ellerinden alındığını ve verilen tazminatın mantıksız derecede az olduğunu dile getirdi.

Cai Fuxi’nin eşi, “Kocam durumumuzu anlatmak için devlete başvurduğunda tutuklandı ve küçük karanlık bir odada susuz ve yiyeceksiz bırakıldı” dedi.

Yedi şikayetçi ile aynı kasabada yaşayan bayan Zhu da aynı durumla karşı karıya kalmış biri. Bayan Zhu, Beijing News adlı basın kuruluşuna, içerisinde evleri ve bir süpermarket bulunan yaklaşık 1.400 metrekarelik aile mülklerinin geçen Kasım ayında izinsiz olarak zorla yıkıldığını anlattı. Evler bayan Zhu’nun gözü önünde, o henüz evleri boşaltmadan buldozer ile yerle bir edildi ve bütün eşyaları enkaz altında kaldı.

Çin’de tanınmış bir basın figürü olan Ding Laifeng, Sina Weibı üzerinden “Çektikleri sıkıntı kim bilir ne kadar büyük” yorumunda bulundu. Pek çok internet kullanıcısı da aynı duyguları paylaştı ve şikayetçiler tarafında durarak rejimi lanetledi.

Ding Laifeng  “İnsanları ölmeye zorlayan bir devlet gerçekten cehennemi boylamalı!” diye yazdı.

Diğer grup intiharları ya da teşebbüsler Pekin’de bunun gibi pekçok sebepten solayı görülmeye başlandı.

24 Haziran 2014’te beş şikayetçi, Parti’nin Pekin’deki yozlaşma karşıtı ajansı olan Merkezi Disiplin ve Araştırma Komisyonu önünde pestisit içti.  ,

26 Mart 2014 tarihinde, Pekin’deki Çin Komünist Partisi merkezi önünde yine pestisit içti.

29 Aralık 2013 tarihinde 6 şikayetçi üzerinde şikayetlerinin yazılı olduğu broşürleri fırlatrak Tiananmen Meydanı’nda pestisit içti.

10 Aralık 2013 tarihinde Pekin’in bir parçası olan ve Tiananmen Meydanı’nın güneyine düşen Qianmen’de 12 şikayetçi yine pestisit içti.

Gu Qing’er haberin yazılmasında katkıda bulunmuştur. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.