Çin’de Yolsuzluk Operasyonları En Üst Düzey Yetkililere Ulaştı

Sina Weibo sosyal paylaşım sitesinde paylaşılan ve Ji Xinping'i bir yayı gererken gösteren fotoğraf (Weibo.com)
Sina Weibo sosyal paylaşım sitesinde paylaşılan ve Ji Xinping’i bir yayı gererken gösteren fotoğraf (Weibo.com)

Li Zhen, Epoch Times 

Çin Komünist Partisi (ÇKP) lideri Xi Jinping’in yozlaşma karşıtı kampanyası en güçlü “kaplan” – Xi’nin politik rakibi, eski ÇKP lideri Jinag Zemin’e uzanmak üzere.

Jiang’a bağlı pek çok yüksek rütbeli destekçisi bu kampanya yoluyla incelendi. Epoch Times Çin’in eski Başkan Yardımcısı ve Jiang Zemin grubunun ikinci adamı  Zeng Qinghong’un ev hapsinde tutulduğunu ve kardeşi Zeng Qinghuai’nin de yurt dışına çıkışının yasaklandığını buldu.

Merkezi Askeri Komisyon’un eski başkan yardımcısı Guo Boxiong de savcılara teslim edildi. Guo Boxiong’da Jiang Zemin’in başka bir destekçisi idi.

Bunların yanı sıra, Jiang Zemin’in iki oğlu Jiang Mianheng  ve Jiang Miankang’ın da Disiplin Araştırmaları Merkez Komisyonu tarafından Şangay’da kontrol altında tutuldukları da söylentiler arasında.

Ev Hapsi

 A.B.D.’de yaşayan Çin uzmanı Ji da Guo Boxiong’un savcılara teslim edilmesinin Jiang Zemin ve Zeng Qinghong’un tutuklanmasını başlangıcı olduğuna inanıyor.

Ji Da Epoch Times’a Zeng kardeşlerin de kazanın içerisinde olduğuna inandığını söyledi.  Zeng Qinghong sadece Pekin’de ev hapsi içerisinde değil ama yanı zamanda kardeşi gibi kendisinin de yurt dışına çıkışı yasak.  Kardeşinin daha önce tutuklandığı da söylentiler arasında.

Zeng Qinghong’un oğlu Avustralya’da ve kızı Zeng Baobao kendini Honk Kong’daki satş raporu sunumlarından uzak tutuyor.

76 yaşındaki Zeng Qinghong, Honk Kong’u yöneten Jiang Zemin grubunun üyelerinden. Hükümete yakın kaynaklar Xi’yi bir kenara fırlatmak için darbe ile komplo kurduğunu ve Xi’ye suikast düzenleyerek ona komplo kurmak konusunda başı çekenlerden biri olduğunu söylüyor.

Rejimin Kültür Bakanlığı altında yönetilen Honk Kong’un bir yetkilisi ve komisyon görevlisi olarak Zeng Qinghuai Honk Kong ve anakara Çin’in politika, iş ve kültür çevrelerinde oldukça faaldi. Aynı zamanda yüksek rütbeli çalışanlara tatlı kadınlar tedarik etmek için Çin Merkezi Televizyonu (CCTV) eski başkan yardımcısı Li Dongshen ile iş birliği yaptı.

CCTV’nin ve zengin iş adamı Che Feng’in rüşvet davaları Zeng’in ailesi ile bağlantılı.

Zenglerin yozlaşma karşıtı kampanyada bir sonraki hedef olduğu düşünülüyor. Zeng Qinghong’un yeğeni Wang Xiaoling geçen senenin sonlarına doğru Guangzhou vali yardımcılığından ve disiplin araştırmaları sekreterliğinden uzaklaştırıldı.

Bu senenin başında, devlet medyası kimsenin yozlaşma karşıtı kampanyanın dışında olmadığını tekrarladı ve Zeng Qinghong’un bir araştırma geçirebileceğini ima etti.

Pekin’den bir kaynak, Zeng Qinghong’un sekreteri Shi Zhihong ve eski Honk Kong’un baş yöneticisi Tung Chee-hwa’nın Xi’ye Honk Kong’un baş yöneticiliği için Leung Chun-ying’i önerdiğini söyledi.

Kaynak Zeng Qinghong’un Xi Jinping’i bu şekilde manipüle etmenin kolay olacağını düşündüğünü ama Xi Jinping’in Jiang Zemin grubunun yandaşlarını çökerteceğini ve böylece bu grubun içerisine korku salabileceğini beklemediğini söyledi.

Kaynak Jiang Zemin ve Zeng Qinghong’un işleri bittikten sonra, Leung’un da cezalandırlacağını ifade etti.

Gözetim Altındaki Oğullar

 Şangaylı avukat Zheng Enchong’un güvenilir bir kaynaktan aldığını ifade ettiği bilgilere göre Jiang Mianheng ve Jiang Miankang gözetim altındalar. İşledikleri suçlar etraflıca araştırılmış ve varlıkları da dondurulmuş durumda. Skandalın patlaması an meselesi ve Disiplin Araştırmaları Merkez Komisyonu Şangay grubu üzerine daha çok baskı kuruyor ve Jiang Zemin’in yandaşları da büyük korku içerisinde.

Haberin çevirisi:  G. Hakan Koçman

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.