Çin’deki Hızlı Tren Kazasının Mağduru olan Genç Kız Yardım Çağrısında Bulunuyor

Tren kazasında hem ailesini, hem de iki bacağını kaybeden genç kızın gidecek hiçbir yeri yok. (AFP/Getty Images)

Geçtiğimiz aylarda Çin’in Wenzhou bölgesinde meydana gelen hızlı tren kazasında, hem anne ve babasını, hem de iki bacağını birden kaybeden 19 yaşındaki genç kız Zhao Simin, internet aracılığıyla, çaresizlik içinde yardıma muhtaç olduğunu ve gidecek hiçbir yeri olmadığını belirten acil yardım çağrısında bulundu.

23 Temmuz’da meydana gelen ölümcül kazada, genç kızın hayatı aniden değişerek, aynı anda hem sakat hem de kimsesiz kaldı.

Psikolojik tramvası bir yana, günlük hayatta yaşadığı zorluklarla mücadele etmeye çalışırken, genç kıza Çin otoriteleri “sus” emri verdi. Şimdi ise Simin, yardım için nereye gideceğini bile bilmiyor.

Ülkesinin kendileri için adalet arayacağını düşünürken, devlet otoritelerinin ona susmasını söyleyeceği aklından bile geçmemiş Zhao Simin’in. Şimdi ise gidecek kimsesi olmadığını söylüyor. Kendi internet sitesine yazdığı mesajda, hayırsever insanların ona yardım edeceği umudunu taşıdığını söylüyor. Genç kızın yazdığı mesaj, ülkedeki bir çok internet kullanıcısının ilgisini çekmeyi başarmış, fakat Çin hükümeti anında internet sansürü uygulayarak tüm mesajları kaldırmış.

Zhao’nun ismi, Radyo Free Asya’nın raporuna göre, resmi olan Demiryolları Bakanlığı listesinde, tren kazasında yaralanan kişilerin arasında bulunuyordu.

Tren kazasında yeğenini kaybeden Mr. Huang, Zhao’nun internet sitesinde yayınladığı mesaja en çok ilgi gösterenlerden birisi. Huang, Radyo Free’ye yaptığı açıklamada, Zhao’nun e-postalarının da devlet tarafından engellendiğini söylüyor. E-postalar açıldığında şekilsiz harfler çıktığını belirtiyor.

Huang, Zhao için çok üzgün olduğunu, tüm ailesini ve iki bacağını kaybetmesinin, onun yaşamını devam ettirebilmesi için çok zor olduğunu ve bunun için tazminatın da çok yetersiz olduğunu söylüyor.

Huang, Zhao’nun sessiz kalması için gördüğü baskının, kendisinin adil bir tazminat için ısrarcı olmasından ve kazadan sorumlu olan kişilerden hesap sorulmasını istemesinden kaynaklandığına inandığını söylüyor.

Trajik kazaya, inşaatın yapımındaki yolsuzluğun ve güvenli köşelerin kazılmasının neden olduğu söyleniyor.

Orjinal ingilizce metin

Çin’de Hızlı Tren Kazası: En az 32 Ölü

Yeni Yapılan Kunming Havaalanında İkinci İnşaat Kazası


 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.