Çin’deki İnternet Blokajı Parti İçi Çatışmaları Esnasında Kesildi

Çin internet sisteminde komik olaylar gerçekleşiyor.

Hassas politik nedenlerden dolayı Çin’de uzun bir süredir yasaklı olan web sitelerine kısa bir süre önce herkesin rahatlıkla girebilmesi büyük bir şaşkınlık yarattı. İnternet sitelerine karşı uygulanan bu serbestlik kısa bir süre içerisinde sona erse de, bu olay, ÇKP’nin üst düzey yöneticileri arasındaki savaşın Çin’deki sansür kuruluna olan yansıması idi.

Jiang Zemin’e karşı olan kişiler arasında bir reformist olan Wen Jiabao da var. Kendisi şu anki parti şefinin sağ kolu konumunda ve Hu Jintao’nun da dostu ve de müttefikki. Jiang’ın yanında ise uzun zamandır kendisini destekleyen ve güvenlik çarı olan Zhou Yongkang ve propaganda şefi Li Changchun ve bu gibi bazı kişiler bulunuyor.

Bo Xilai’de aynı zamanda Jiang Zemin’in sağlam ve güvenilir bir adamı idi. Son zamanlarda başına gelen dramatik çöküş, tek parti kuralının geleceği ile bağlantılı olan spekülasyonlar hakkında zincirleme bir reaksiyona sebebiyet verdi.

Temmuz 4 başlığı, 21 Martta 2012 tarihinde, Çin’in en büyük arama motoru olan Baidu’da kısmen de olsa blokajdan muaf oldu. Bunun dışında, devlet tarafından resmen yasaklanmış olan çok sayıda başka web sitelerine de ulaşılabiliyordu, öyle ki bazılarına 22 Mart 2012 tarihine kadar ulaşılabildi. Falun Gog ile ilgili sitelere gelince, belirli bir süre bu sitelerde ulaşılabilir durumdaydı.

Aslında internet sansürünün açılması olayı, Wen Jiaboa’nın durumuna yardımcı oluyor şeklinde de görülebilir. Wen geçtiğimiz günlerde bir konuşma yapmıştı ve konuşmasında Çin’in politik reformlara ihtiyacı olduğunu ve artık Kültür Devrimi gibi bir olayı gerçekleştiremeyeceğinin altını önemle çizmişti. Bu açıklamalar, birçok gözlemci tarafından, onun parti içerisindeki Bo ve Zhou gibi güçlü aktörlerle mücadelesini yansıtan politikalar olarak değerlendirilmişti.

Financal Times’ta yayımlanan bir makalede ise, Wen’in yüksek düzeyli parti yöneticileri ile yaptıkları toplantılarda Tiananmen meydanı katliamı kararının yeniden gözden geçirilmesi fikrini 3 kere ortaya attığı belirtiliyor.

Çinli entellektüeller arasında popüler olan China in Perspective isimli web sitesinin editörü Chen Kuide yaptığı açıklamada, 4 Haziran haberlerinin erişilebilir olması Wen’e yardımcı olabilir diyor, çünkü Wen’in tarihe karşı sorumlu olmak isteyen bir insan olduğunu söylüyor.

‘‘O, insanların tarafında olmak istiyor, iyi olanların tarafında. Pekin’de ordu baskısını kullanan Li Peng ve diğerlerinin arasında olmak istemiyor. Akıllı bir insan çünkü gelecekte 4 Haziran olayının kamuoyunda kabul göreceğini biliyor……insanlara karşı sorumlu olmak istiyor’’ diye devam ediyor editör Chen Kuide.

Eskisi kadar sert bir sansüre sahip olmayan diğer başlıklar ise Shen Yun Gösteri Sanatları, Zhuan Falun ve The Epoch Times. Bu başlıklar Çin’de bir süredir politik bir hassasiyet olarak görülüyor ve katı bir şekilde sansüre uğruyorlardı.

Shen Yun klasik bir dans grubu gösterisi ve tüm dünyada gösteriler düzenliyor. Çin geleneksel kültürünü gözler önüne seren ve şu anki Çin rejiminden tamamen bağımsız bir gösteri grubu. Ayrıca Çin’deki insan hakları meselesini de gözler önüne seriyor. Shen Yun gittiği tüm ülkelerdeki Çin konsoloslukları tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyordu. Fakat Çin’deki arama motorlarında Shen Yun ile ilgili yapılan aramalar (vigül kullanılarak), 21 Mart tarihinde Weibo ve Baidu sitelerinde olumlu sonuçlar verdi.

Kaynak: www.theepochtimes.com

fotograf: digitaltrends.com

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.