Çin’deki Organ Alımı Vahşetini Konu Alan Belgesel Peabody Ödülünü Kazandı

Belgesel, Çin’de Falun Gong uygulayıcılarının organlarının çalınması ile ilgili işlenen insanlık dışı suçu konu alıyor. (Epoch Times)
Belgesel, Çin’de Falun Gong uygulayıcılarına karşı işlenen insanlık dışı suçu konu alıyor. (Epoch Times)

Modern Çin’de para için yapılan toplu katliam gerçeğini açıklayan belgesel, televizyon ve yayın endüstrisinin en prestijli ödüllerinden biri olan Peabody ödülünü kazandı.

Yönetmenliğini Leon Lee’nin yaptığı “Human Harvest” 2014 yılında tamamlandı ve birçok ülkede ve film festivalinde gösterime girdi. Daha önce 2015 Michael Sullivan Frontline Award for Journalism ödülünü kazanmıştı.

Belgesel, Çin’in askeri ve sivil hastanelerinde Falun Gong uygulayıcılarının organlarının çalınması ile ilgili işlenen insanlık dışı suçu konu alıyor. Falun Gong Çin kökenli bir spritüel disiplin olup beş takım egzersizden ve ahlaki öğretiden oluşan bir kişisel gelişim uygulamasıdır. Falun Gong uygulayıcıları kendi evleri olan Çin’de 1999 yılından beri işkence görmektedir.

1999 yılında başlatılan Falun Gong karşıtı kampanya, keyfi tutuklamalara, zorunlu ideolojik beyin yıkamaya, gözaltında geniş çaplı işkenceye ve işkence sonucu ölümlere yol açtı.

Kampanya, devlet kontrolündeki medyanın Falun Gong uygulayıcılarına karşı iftirası ve saldırısı ile güçlendirilmiş oldu. Araştırmacılar, karalama kampanyasının ardından, Falun Gong uygulayıcılarının karlı organ ticareti için önemli bir hedef haline geldiğini belirttiler.

Peabody Ödülü hakemlerinin yazılı açıklamasında şu ifadeye yer verildi: “Canlı mahkumlardan organ çıkarmaya zorlandıklarını itiraf eden doktorlar ile yapılan röportajlar da dahil olmak üzere, ticaret ve insan hayatı incelikleri hakkında kuvvetli deliller bulunmaktadır. Bu, organ naklinde şeytanca bir sisteme ilişkin şaşırtan ve yürek parçalayan bir hikayedir.”

Yönetmen Leon Lee telefon röportajında “Ödülü kazandığımıza çok sevindim. Benim için ve takımım için büyük bir destek oldu. Ancak daha da önemlisi Çin’deki bu zulüm artık daha fazla biliniyor ve insanlar bu meseleyi daha dikkatle takip ediyor” dedi.

George Foster Peabody Ödülleri (Peabody Ödülleri), radyo ve televizyon yayınında mükemmellik için kurulmuş yıllık uluslararası bir ödül törenidir. İlk kez 1941’de verilmiştir. Elektronik medyanın en eski ödüllerinden biridir. Ödüller, University of Georgia (UGA)’daki Henry W. Grady College of Journalism and Mass Communication tarafından yönetilmektedir.

Matthew Robertson, The Epoch Times

İngilizce Makale

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.