Çin’deki Organ Toplama Hakkında Bir Tanığın İfadesi

2008 yılında Kanada Ottawa’da Falun Gong zulmüne bir son verilmesi çağrısında bulunan bir miting sırasında, Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarından organ toplanmasının yeniden canlandırılması. (The Epoch Times)

Londra’daki bir halk mahkemesi, 17 Haziran’da Çin’deki inanç mahkumlarının organları için öldürüldüğüne karar verdi. Shenyang’daki bir askeri hastanede eskiden stajyer olarak çalışan bir doktor, suça ilk elden tanık oldu ve yaşadığı rahatsız edici deneyim hakkında NTD ile konuştu.

George Zheng, olaya tanık olduğu 1990’larda tıp fakültesinden mezun olmak üzereydi. Bazı korkunç ayrıntılar saklandı.

Zheng, “Shenyang Askeri Genel Hastanesinde [Shenyang Askeri Bölgesi Genel Hastanesi] staj yapıyordum” diye anlattı. “O dönemde, askeri bir görevde yer aldım.”

Zheng üç doktor ve iki hemşire ile birlikte ve silahlı eskort eşiliğindeki bir ambulansla, Çin’in kuzeydoğusundaki Dalian çevresindeki bir bölgeye götürüldü.

Terör Gecesi

Zheng, ambulansın şehrin dışında, çok uzak bir yere gittiğini anlattı.

“Bir silah sesi duyduk, çok geçmeden birkaç asker bir adamı taşıdı.”

Adamın boynu kanla kaplıydı ve boğazı kanıyordu.

Zheng daha sonra doktorların mahkumun böbreklerini çıkardığına tanık oldu. Doktorlardan biri ona ne yapacağını söyledi.

Zheng, “Gösterdiği belirli bir kan damarını kesmemi söyledi” dedi. “Kesilir kesilmez, kanı anında aktı ve sıcaktı.”

George Zheng, Çin’de zorla organ toplanmasına tanıklık ettiği üzücü deneyimini bir NTD muhabiriyle paylaştı. (Arek Rusek / NTD)

Zheng paniklediğini ve çok sarsıldığını hatırlıyor.

Zheng, “Ama oradaki diğer insanların yüzlerinde ifade olmadığını gördüm” dedi. “Böbreklerden sonra doktorlar bana göz kürelerini çıkarmamı söylediler.”

Zheng titrediğini, neredeyse bayılacak gibi hissettiğini ve doktorlara bunu yapamayacağını söylediğini hatırlıyor.

Doktorlardan biri göz kürelerini çıkardı ve bittikten sonra Zheng’e cesedi bir torbaya koyması talimatını verdi. Askerler torbayı götürdüler.

Zheng kalan cesetlere ne yapılacağını sordu ve onları yok edecek ya da yakacak başka bir askeri araç olduğu söylediler.

Shenyang’a döndükten sonra Zheng, organların bekleyen bir hastaya nakledildiğine tanık oldu. Ona “kenarda oturup dinlenmesi” söylendi.

Yaşadıkları Zheng’i derinden sarstı.

Çin’den Ayrılmak

Zheng, eve döndüğünde günlerce yüksek ateşle yattı. Daha sonra hastanedeki biriyle konuştu ve oraya tekrar gitmeyeceğini söyledi.

Zheng, “Başka bir yerde çalışabileceğimi, ama bu işi bir daha yapmayacağımı söyledim” dedi.

Bugüne kadar Zheng hala dağlarda ve ıssız bir yerde yaşadığı o günün hatırasını kabus gibi hatırlıyor. Zheng, kurbanın kim olduğunu ve ebeveynlerinin ona ne olduğunu zannettiklerini merak ettiğini söylüyor.

Zheng, “Ailesi bu acımasız olay hakkında hiçbir şey bilmiyordu” dedi.

Zheng, Çin’den ayrılmaya karar verdiğini ve Çin Komünist Partisinin bu olayların farkında olan insanları susturmak için onları öldürdüğünü bildiğini söylüyor.

Falun Gong uygulayıcıları 13 Mayıs 2015’te New York’taki Dünya Falun Dafa gününde toplandılar. (NTD)

Zheng, “Bunu düşündüğümde, hayatta olduğuma göre şahitlik etmek için ayağa kalkmam gerektiğini anladım” dedi. “Çünkü Çin’de on binlerce aile, sevdiklerinin bu kadar korkunç bir şekilde öldüğünü bilmiyor.”

Londra’daki bağımsız halk mahkemesi oybirliğiyle, Çin rejiminin zorla organ toplama uygulamasının en az 20 yıllık bir süredir, birden fazla yerde ve birden fazla durumda gerçekleştiği ve bugün hala devam ettiği sonucuna vardı.

Farklı gruplardan çok sayıda tanığın dinlendiği mahkemede eksik olan tek ses, suçlamaların siyasi olarak yönlendirildiğini iddia eden Çin Komünist Partisi idi.

Yazan: Jeremy Sandberg, Epoch Times
Ek Rapor: Arek Rusek, NTD
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.