Çin’deki Resmi Görevlilerin Yıllık Gizli Kazancı 800 Milyar Dolar

FREDERIC J. BROWN/Getty Images

 Çin’deki resmi görevlilerin yıllık gizli kazancının 800 milyar dolar olduğu açıklandı.Çin’in İngilizce yayınlanan en büyük gazetesi China Daily’nin haberine göre, 2009 yılında Çin resmi görevlilerinin gri gelir veya gizli kazanç olarak nitelendirilen kayıt dışı gelirleri 5.4 trilyon yuan (yaklaşık 800 milyar dolar) oldu. Bu miktar, Çin’in yılık toplam mali gelirlerinden daha fazla. Gri gelirlerdeki artış oranının Çin’in milli gelirinin artış oranında daha fazla olduğu belirtiliyor. Bu sonuca, Çin’in önemli kamu kuruluşlarından biri olan Çin Ulusal Ekonomik Araştırma enstitüsüne bağlı birimler tarafından yapılan bir araştırma sonucu varılmış olması dikkat çekici olarak değerlendiriliyor. 

Araştırmada, etkin bir kısıtlama ve denetim uygulanmaması halinde, bu durumun gelir dağılımında eşitsizliğe ve sosyal refahın gaspı anlamına geleceği hatta, sosyal bir ihtilafa bile yol açabileceği uyarısında bulunuluyor.

Çin’de yaygın bir şekilde karşılaşılan rüşvet ve zimmetine para geçirme gibi haksız kazanca karşı hükümet son yıllarda etkin bir mücadele izlemeye başlamıştı. Bu çerçevede, son olarak ülkenin güney batısındaki Chongqing şehrinin eski emniyet müdürü Wen Qiang yargılanmış ve suçlu bulunarak idam edilmişti.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.