Çin’deki Sel Sonucu Son 60 Yılın En Ağır Bilançosu Yaşandı

Çin’de Sel Sonucu 30.000 kişi evsiz kalırken en az 37 kişi hayatını kaybetti

Sel sonucu birçok araç ve ev sular altında kaldı (Epoch Times)

Pekin’de son 60 yılda meydana gelen en ağır sel yaşandı. En az 37 kişi hayatını kaybederken 30.000’den fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ölenlerin sayısı resmi olarak 37 kişi olarak açıklanırken, Çin’deki yetkililer siyasi nedenlerden dolayı doğru rakamları yansıtmadıktan dolayı sonuç tam olarak bilinemiyor.

Cumartesi öğleden sonra meydana gelen sel sonucu Pekin’de birçok uçuş iptal edildi. Yaklaşık 500 uçuş iptal edilirken, 80.000 kişi hava alanında mahsur kaldı. Son altı yıl içinde Pekin hava alanı bundan daha kötü bir durum yaşamamıştı.

Pekin’de yağışlar meydana gelirken diğer birçok bölgede daha ağır yağışlar yaşandı. Hebei’de, Pekin’e göre üç kat daha fazla yağış meydana geldi. Altı ilçede internet ve mobil hatları kesilirken, Pekin ve Guangzhou arasındaki demiryolu hattı ulaşıma kapatıldı.

Yıldırım düşmesi sonucu bir kişi ölürken, Fanshan’da bir polis şefi elektirik tellerinin kopması sonucu elektirik çarpmasına uğradı.

Shuozhou şehrinde kamyonlarıyla nehrin üzerinden geçmek isteyen dört kişi selden dolayı hayatını kaybetti. Sichuan bölgesinin güneybatısında meydana gelen heyelan sonucu 6 kişi hayatını kaybetti.

İnternetten, Weibo üzerinden yayın yapan bir Çinli, medyanın ölü sayısı ile ilgili söylediği rakamların doğru olmadığı bu rakamdan çok daha fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Mikroblog sitesinde, yetkililerin meydana gelen sel felaketiyle ilgili gerekli önlemlerin alınmadığı söylendi. Kentin altyapı sistemlerinin ve yollarının çok kötü durum da olduğu ile ilgili suçlamalar yöneltildi.

Orijinal İngilizce Derleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.