Çin’deki Siyasi Karışıklık Büyüyor

Çin’deki Siyasi Karışıklık Yüzünden Li Keqiang’ın Japonya Ziyareti İptal Edildi

Başbakan Yardımcısı Li Keqiang, AFP PHOTO / LIU JIN

Haberi hazırlayan: Cheng Jing, Epoch Times muhabiri

Çin Devlet Konseyi Başbakan Yardımcısı Li Keqiang’ın Nisan ayında Japonya’ya yapacağı ziyaret geçen hafta aniden iptal edildi. Çin siyasi araştırmacılarına göre, ÇKP içinde devam eden şiddetli çatışmalar nedeniyle ÇKP’nin 18. Kongresinde Başbakanlık görevine getirilmesi beklenen Li Keqiang’ın yurtdışına yapacağı ziyaretin iptal edilmesi bir siyasi risk olarak görülüyor olabilir.

ÇKP’nin ana medyası “Renmin Gazetesi” geçen hafta “Aynı Düşüncede Birleşip Sağlam Bir Gelişim İçin Çalışmalıyız” başlıklı bir yorum yayınladı. Yorumda “Parti şu anda söylentiler, farklı sesler ve gürültüler altında hassas bir dönemden geçmekte” deniyor. Bununla birlikte, yakın zamanda Çin’in ekonomik verileri büyük ölçüde düşüyor, ekonomi için “sert bir iniş” uyarıları da oldukça yaygın, Çin siyasi durumunun kontrol dışına çıkabileceği riski gözükmekte.

Son zamanlarda ÇKP yetkililerinden alınan haberlere göre, partinin üst düzey liderleri arasında tartışılan konu ne Wang Lijun ve Bo Xilai’nın ne şekilde cezalandırılacağı ne de Zhou Yongkang’ın görevden alınıp alınmayacağı, herkesin edişe ettiği tek konu ÇKP’nin çökmemesi için ne yapılabileceği ve bu çöküşün ne şekilde ertelenebileceği. Fakat tartışmaların sonucunda herkes ÇKP iktidarının bu kez büyük ihtimalle devam edemeyeceğini düşünüyor. Bugünlerde, ÇKP’nin üst düzeyindeki bütün toplantılara katılanların hepsi partinin içinden kişiler olduğundan, tartışılan konular da birbirlerinden saklanmıyor, herkesin çare ve fikir önerileri isteniyor ve bu iktidarın nasıl korunacağı ve devam edeceği konuşuluyor. Bu tek ortak konu, çünkü herkes önündeki ciddi riskleri görüyor ve ÇKP’nin her an çökebileceğini biliyor.

Siyaset karışmış durumda, Li Keqiang risk almamak için Nisan ayındaki Japonya ziyaretini iptal etti

Li Keqiang, ÇKP’ye bağlı Gençlik Birliği Grubu’nun en sadık üyesi kabul ediliyor. 1983 yılında 28 yaşındayken Gençlik Birliği Merkez Sekreter Müdürlüğü Yedek Sekreteri tayin edildi ve doğrudan Hu Jintao’nun liderliğinde çalıştı. 1993 yılında Li Keqiang, Gençlik Birliği Merkezi’nin birinci Sekreteri tayin edildi ve Çin’deki en genç bakan oldu. Ondan sonra, Çin’in en fazla nüfusa sahip olan Henan eyaletinin Valisi ve Parti Sekreteri olarak atandı. 2004 yılı sonunda devlete ait sanayi reformunun önemli ili olan Liaoning Eyaletine transfer edilip Eyalet Parti Sekreterliği görevine getirildi. Li Keqiang’ın aldığı görevlere bakıldığında, Hu Jintao’nun özellikle onun tecrübe kazanması için bu ayarlamaları yaptığı çok belli oluyor.

Li Keqiang, uzun zamandan beri, alçakgönüllü ve hareketlerine de çok dikkat ediyor. Li, hiçbir zaman bir heyete liderlik ederek yurtdışına gitmedi ve aynı zamanda da sürekli yurtdışındaki basından uzak duruyor. ÇKP’nin 18. Kongresi yaklaşırken, yeni Başbakan olacağı kesin gözüyle bakılan Li Keqiang henüz yeni basın karşısına çıkmaya başladı. Li Keqiang, 2 Nisan’da Asya Boao Forumu’nun açılış törenine katıldı ve bir konuşma yaptı. Önceki Asya Boao forumuna Hu Jintao katılarak konuşma yapmıştı.

Li Keqiang’ın Nisan ayında, Japonya’ya giderek ‘Çin-Japonya İlişkilerinin Normale Dönüşünün 40. Yıldönümü’ faaliyetine katılması planlanmıştı. Fakat bu ziyareti aniden iptal edildi ve onun yerine Gençlik Birliği Grubu’ndan Liu Yandong’ın gitmesi kararlaştırıldı. İki hafta önce, anakara Çin’den Pekin’de siyasi bir isyanın olduğu yönünde haberler gelmişti. ÇKP tarafından Li’nin ziyaretinin iptali için “Şu ana kadar Çin devlet liderlerinin Japonya’yı ziyareti henüz gerçekleşmedi” açıklaması yapıldı.

Japonya’daki ana basın kuruluşları, böyle bir değişikliğin nedeni olarak, ÇKP’nin bu sonbahardaki yönetim değişimi veya belki şu aşamada Japonya ziyaretinin siyasi risk olarak görülmekte olduğu yorumlarında bulundular.

Araştırmacılara göre, ÇKP içindeki üst düzey güç odakları şu anda birbirleriyle çatışma, saldırı ve parçalama durumu içine girdiler. Siyasi durum her an kontrol dışına çıkabilir. Üst düzey liderler ekonomik ve siyasi sorunlar hakkında bir anlaşmaya varamadı, bu durumda Li Keqiang’ın yurtdışında bulunduğu süreç içinde yanlış ifadelerde bulunmasında korkuluyor. Li Keqiang da belki bu durumda “risk”ten uzak durmayı tercih etmekte.

Zhou Yongkang sakınmadan tutuklama yaptı

Hu Jintao’nun geçen hafta yurtdışına yaptığı ziyaret sırasında, Jiang Zemin grubunu temsil eden Zhou Yongkang internet üzerinde “Pekin’de bir problem çıktı” haberini yayan 6 kişiyi tutukladı. Bu sene Şubat ayı ortasından bu yana, Zhou Yongkang’ın emri altındaki Halk Güvenliği sistemleri internet üzerinde “suç işleyen” toplam 1.065 kişiyi tutukladı. Bu tutuklamalar ile halkı korkutarak gerçek bilgileri saklamak istediğini göstermektedir.

Amerikan basınındaki haberlere göre, Wang Lijun’un Amerikan Konsolosluğunda verdiği bilgiler içinde, görevdeki Siyasi ve Hukuk Komitesi Sekreteri Zhou Yongkang ve Bo Xilai’nın Xi Jinping’e karşı bir isyan başlatarak iktidar gücünü ele geçirmeyi planladığından şüphe edilyor. Bo Xilai, 15 Mart tarihinde Chongqing Şehri Parti Sekreterliği görevinden alındı.

Çin ekonomik verileri kötüleşti ve durmadan “sert iniş” uyarıları geliyor

Li Keqiang, 2 Nisan’da Asya Boao Forumu’nun açılış töreninde bir konuşma yaptı. Çin’deki ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Li Keqiang’ın konuşması Çin’deki ekonomik duruma dikkat edenlerin oldukça ilgisini çekti.

Ardından, Çin’deki devlet istatistik bürosu bu sene Ocak ve Şubat aylarında Çin’deki en son ekonomik verileri açıkladı. Verilere göre, ekonomi negatif büyümeye başladı, Çin’deki endüstriyel işletmelerin karları büyük ölçüde düştü, emlak balonu patlamaya başladı ve bankaların iyi olmayan dönüşünün oranı büyük miktarda yükseldi. Bütün bu veriler, Çin’deki ekonominin “sert iniş” durumuna girmeye başladığını göstermektedir.

Orjinal Çince haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.