Çin’de Zorla Organ Toplama Uygulaması: Şüphelerden Kitaplara, Belgesellere ve Kararlara

2014-8-26-book-huozhai-1

“Açıkçası, dünyada neler olduğunu takip eden biri olarak, bununla ilgili herhangi bir şey duymamıştım ve onların söylediklerine inanmıyordum. Mesele tamamen korkunç…”

Avustralya’daki bir siyasi örgüt olan Ulusal Sivil Konseyi başkanı Peter Westmore, Çin dışına ulaşan zorla organ toplama hikayelerinden şüphe duyan tek kişi değildi. Ancak, Çin rejiminin, çoğunluğunu Falun Gong uygulayıcılarının oluşturduğu, vicdan mahkumlarından organ topladığına dair ilk zamanki şüphelerine rağmen, birçok kişi gibi o da yıllar içinde bu suçun varlığına ikna oldu.

Westmore, “Eğer organ toplama suçlaması doğruysa, o zaman Çin’de büyük bir nakil sanayi olmalı” diye düşünüyordu. Şüpheleri altüst olmuştu ve Westmore, kendi başına küçük bir soruşturma yapmaya başladı. İnternet üzerinden yaptığı araştırmalar sonucu iddialar ile tutarlı bilgilere ulaştı: “İngilizce web sitelerinde Çin’deki hastanelerin yabancılara yönelik organ nakli reklamları çıktı. Nakli hemen yapabileceklerini ve eğer nakille ilgili bir olumsuzluk yaşanırsa, iki hafta içinde organın başka bir tane ile değiştirileceği teklifinde bulunuyorlardı.”

Westmore, “Bunu yapmak için insanları öldürmek zorundasınız!” diye düşündü. Gerçekten doğru olabileceğine inanmadığı bu ürpertici gerçeği Falun Gong uygulayıcılarından duymuştu. Organ toplama iddiaları üzerine kapsamlı ve tarafsız bir araştırma yürüten Kanadalı ünlü insan hakları avukatı David Matas ve Asya-Pasifik Bölgesinden sorumlu Kanada eski Dışişleri Bakanı David Kilgour tarafından yazılan bir araştırma raporunun kopyasını elde etti.

Westmore’a göre, “Sonuç bunun, hükumetin birçok kolunun tam olarak katıldığı ve adeta bir üretim hattını andıran, gerçekten iyi organize olmuş bir süreç olduğunu göstermekte. Polis, hastanelerde ve hapishanelerde çalışan insanların hepsi Falun Gong uygulayıcılarını öldürme suçunun parçası olmuştur.”

Araştırma raporu daha sonra genişletilerek 2009 yılının Ekim ayında Kanlı Hasat: Çin’deki Falun Gong Uygulayıcılarından Organ Toplama adlı bir kitap olarak yayınlandı. Birkaç yıllık kapsamlı araştırmalara dayanan kitap, “…insanlığın gördüğü bütün ahlaksızlıklara rağmen, bu gezegendeki yeni ve kötülüğün en iğrenç şekli” diye tanımladığı organ toplama eyleminin gerçekleştiği sonucuna vardı.

Çin’in Falun Gong uygulayıcılarından organlarını devlet yaptırımı ile topladığı gerçeğinin ortaya çıkması tıp uzmanlarının da dikkatini çekti. Bazı doktorlar, Çin’de belgesiz kaynaklardan organ nakli yaptıran hastalar ile karşılaştı. Bulmacanın parçaları birbirine uyacak şekilde oturmaya başlamıştı.

Bir diğer kitap olan Devlet Organları: Çin’deki Organ Nakli İhlali, Çin’de talep üzerine organları için öldürülen insanlarla ilgili haberlerin artması üzerine kurulan ve uzmanlardan oluşan bir organizasyon olan Zorla Organ Toplamaya Karşı Doktorlar Kuruluşu (DAFOH) tarafından 2012 yılının Temmuz ayında yayınlandı. Kitap, konuyla ilgili yürütülen çeşitli soruşturmaların derlenmesinden oluşmaktadır.

Bu konudaki son kitap olan Katliam, 2014 yılının Ağustos ayında yayınlandı. Çin üzerine bir uzman ve gazeteci olan yazar Ethan Gutmann, araştırması boyunca 100 tanık ile röportaj yaptı. Röportaj yapılanlar arasında Çin’den kaçmayı başaran Falun Gong uygulayıcıları ve Çin Komünist Parti sisteminin çalışma kamplarında, hastanelerinde ve kötü üne sahip 610 Ofisinde¹ çalışanlar bulunuyordu.

İlk olarak 2006 yılında ortaya çıkmasından sekiz yıl sonra, bunun artık sadece bir iddia olmadığı netleşti. Uluslararası toplumdan da bunun bir suç olduğunu teyit eden kabul ve kınamalar geldi. Kapsamlı yazılı belgelerin yanında, yaşanan zalimliklere karşı farkındalığı arttırmak için çeşitli filmler çekildi ve hatta daha da önemlisi, konu dünya çapında hükümet ve kuruluşların dikkatini çekerek, insanlığa karşı işlenen bu suça bir son verilmesi için kararlar alınmaya başlandı.

2006 yılından bu yana, Avrupa Parlamentosu, İtalyan Senatosu, Illinois Eyalet Meclisi, Avustralya Senatosu, İrlanda Parlamentosu Dış İlişkiler ve Ticaret Komisyonu ve Virginia Tıp Derneği’nden organ toplama suçlarını kınayan altı karar veya eylem planı kabul edildi.

Çin’deki canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplanması ile ilgili Davids and Goliath adlı belgesel ise bu yıl Kasım ayında Kanada’da düzenlenen 2014 Hamilton Film Festivalinde En İyi Belgesel ödülünü kazandı. Filmin resmi fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

2012 yılının Ekim ayında yayınlanan Organları için Öldürüldüler: Çin’in Gizli Organ Nakli İşi adlı sekiz dakikalık bir belgesel de bu acımasızlıkla ilgili kısa ve net bilgiler sunuyor.

Not:

1. “610 Ofisi”: Özellikle Falun Gong uygulayıcılarına zulüm yapmak için kurulmuş bir kurumdur. Çin devletinin bu kuruma verdiği güç ÇKP’nin yönetimindeki, tüm diğer politik ve adli sistemlerin daha üstündedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.