Çin’deki Zorla Organ Toplama Uygulamasını Araştıran Ünlü İnsan Hakları Avukatı David Matas İstanbul’da

Istanbul, 10 Eylül 2014 - Insan Hakları Avukatı David Matas MESOT toplantısında biir konuşma yapıtı ve Çin'deki yasadışı organ nakilleri uygulaması konusunda bilgi verdi (Epoch Times)
Istanbul, 10 Eylül 2014 – Insan Hakları Avukatı David Matas MESOT toplantısında bir konuşma yaptı ve Çin’deki yasadışı organ nakilleri konusunda bilgi verdi (Epoch Times)

Çin’deki “zorla organ toplama uygulamasını” araştıran ünlü İnsan Hakları Avukatı David Matas “2014 MESOT” toplantısı için İstanbul’a geldi.

2014 Ortadoğu Organ Nakli Derneği’nin (MESOT) 14. Toplantısı 10-13 Eylül 2014 tarihleri arasında Yeşilköy’deki WoW Otel Kongre Merkezinde gerçekleşiyor. Toplantıya Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Katar, Ürdün, Mısır, Japonya, Kore, Hong Kong, Amerika, Almanya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce organ nakli cerrahı ve uzmanı katıldı.

2014-2016 MESOT dönem başkanlığına seçilen toplantının ana organizatörü Türkiye’nin ilk organ nakli cerrahı ve Başkent Üniversitesi’nin kurucusu ve rektörü Mehmet Haberal, görevini bu toplantı sırasında devraldı.

“Organ Bağışı ve Etik Davranış Çerçevesindeki Uygulamalar” teması ile düzenlenen 2014 MESOT toplantısında dünya çapındaki yeni nakil teknik ve teknolojileri tartışıldı. Ayrıca, Ortadoğu başta olmak üzere organ nakillerinin durumu, yasadışı organ ticaretini önleyici ve ülkeleri nakil etiklerine uymaya teşvik edici yasal önlem ve yaptırımların gerçekleştirilmesi ve dünya çapında organ nakillerinin kontrol altına alınması konuları ele alındı.

Bu kapsamda, Çin’de devlet yaptırımı ile gerçekleştirilen Falun Gong uygulayıcıları başta olmak üzere vicdan mahkûmlarından zorla canlı organ toplama uygulaması üzerine 2007 Ocak ve 2009 Kasım aylarında dünya çapında açıklanan bağımsız araştırma raporu “Kanlı Hasat – Bloody Harvest” ve ardından 2012 Ağustos ayında Zorla Organ Toplamaya Karşı Doktorlar Kuruluşunun (DAFOH) kurucusu Dr. Torsten Trey ile Çin’deki organ nakli istismarları üzerine yayınlanan makalelerin derlendiği “Devlet Organları – State Organs” kitabının yazarlarından dünyaca ünlü Kanadalı insan hakları avukatı ve araştırmacı David Matas, aldığı davet üzerine 2014 MESOT toplantısında konuşmacı olarak yer aldı.

Yaptığı konuşmada Matas, Çin’de özellikle 2000 yılından itibaren her yıl daha da hızlı bir artış gösteren organ nakillerine dikkat çekti. Çin’de organ bağışı oranının insanların inançları yüzünden düşük olduğunu belirten Matas, ülkedeki bu ciddi boşluğun devletin keyfi olarak gözaltına aldığı başta 1999 yılından bu yana ülkede bastırılan ve zulüm gören Falun Gong meditasyon sisteminin uygulayıcıları olmak üzere, diğer vicdan mahkûmlarından zorla toplanan organlar ile doldurulduğuna dair elde edilen kanıtların endişe yaratacak boyutlarda olduğunu ifade etti.

Aynı zamanda Çin’deki Tianjin Birinci Merkez Hastanesine bağlı olup 2007 yılından itibaren ismi Omar Sağlık Hizmetleri (www.cntransplant.com) olarak değiştirilen kuruluşun hem Arapça hem de İngilizce bilgi verilen web sitesi aracılığı ile özellikle Ortadoğu’dan gelen nakil turistlerini hedef almakta olduğunu belirtti.

Matas konuşmasını, dünyanın 2004 İstanbul Deklarasyonunda alınan organ nakil politikalarının ivedilikle tüm dünyada uygulanması için gerekli yasal düzenleme ve yaptırımları içeren kanunların yürürlüğe girmesi gerektiğini belirterek bitirdi.

İstanbul Deklarasyonunda alınan politikalar organ kaynakları, nakil turizmi, reklam ve komisyonculuk, sorumluluk, sürecin takip edilebileceği şeffaf mekanizmalar kurulması, organizasyon, bağış ve nakil faaliyetlerinin yanı sıra, klinik sonuçların yürütülmesinin şeffaf ve denetime açık olması, araştırma ve işbirliği, savunmasız donör ve alıcının korunmasını teşvik etmek ve diğer temel organ nakli ilkelerinin ihlalini engellemek, mahkûmlardan alınan organ ve doku kaynakları aracılığı ile yürütülerek etik ilkeleri ihlal eden klinik çalışmalar ve deneylerin durdurulması konularını içermektedir.

Katılımcıların büyük bir dikkatle dinlediği Matas’a konuşmasının ardından konuyla ilgili çok sayıda soru yöneltildi.

10 Eylül 2014, Prof. Mehmet Haberal MESOT Toplantısında Epoch Times'ın sorularını yanıtladı (Epoch Times)
10 Eylül 2014, Prof. Mehmet Haberal MESOT Toplantısında Epoch Times’ın sorularını yanıtladı (Epoch Times)

Toplantı organizasyonun desteği ile toplantıya katılan yüzlerce cerrah ve doktora Çin’deki etik olmayan organ nakli uygulamalarına yönelik açıklayıcı bilgi materyalleri dağıtıldı. Epoch Times’ın sorularını yanıtlayan Prof. Mehmet Haberal, Çin’deki canlı organ toplama uygulaması hakkında şu yorumu yapıtı: “Organ nakli hayat kurtarmak içindir. Dünyanın neresinde olursa olsun etik olmayan nakil uygulamalarına karşıyım ve toplantıya katılan meslektaşlarımın da bu konuda hem fikir olduklarına inanıyorum.”

Toplantı kapsamında 11-13 Eylül tarihleri arasında organ nakli hastaları ve cerrahlarının katılacağı 5. Ortadoğu Organ Nakli Oyunları da gerçekleştirilecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.