Çin’den Epoch Times’a Yönelik Siber Saldırı

Epoch Times, yakın zamanda siber saldırıya uğradı (Epoch Times)
Epoch Times, yakın zamanda siber saldırıya uğradı (Epoch Times)

Epoch Times, yakın zamanda çok ciddi bir siber saldırı yaşadı. Bu saldırıdan, İngilizce ve Çince yayın yapan Epoch Times internet gazetesi ve kardeş kuruluş New Tang Dynasty Televizyonu başta olmak üzere Epoch Times’a bağlı birçok websitesi zarar gördü.

Epoch Times teknik personeli tarafından, saldırıların, tarzına, zamanlamasına ve seçilen hedef kitlesine bakıldığında, Çin merkezli ve devlet bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

Saldırı sonucu, bazı bölgelerdeki kullanıcılar normal şekilde sitelerde dolaşamadılar. Saldırı sona erdiğinde, sitelere ulaşım tekrar normale döndü.

Genelde bu tür saldırılar Çin’de siyasi tasfiyeler gerçekleştiği sırada oluyor. Örneğin, 2012 yılının farklı dönemlerinde Çin Komünist Partisi’nin liderlik değişimi geçekleşene kadar büyük kesintiler yaşandı.  Çok yakın tarihte Devlet Güvenlik Bakanı yardımcısı Ma Jian ve eski Parti lideri Jiang Zemin’e bağlı birçok yetkili görevinden alındı.

The Epoch Times gazetesi, Çin’deki medya sansürüne ve tarafsız haber alma ihtiyacına bir cevap olarak New York’ta Çince yayına başlamış ve 3 yıl sonra İngilizce yayına geçmiştir.

Bugün The Epoch Times 5 kıtada, 35 ülkede 21 ayrı dilde yayın yapmaktadır. Çince, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İbranice, Rusça, Japonca, Korece, Endonezce, Ukraynaca, Bulgarca, Romanca, Çekçe, Slovakça, Vietnam, İsveç, Portekizce, Farsça, İtalyanca ve Türkçe dillerinde geniş ve uluslararası bir boyutta okuyuculara hizmet vermektedir.

Yazan: Matthew Robertson

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.