Çin’den Kaçış Yolu İçin Yatırımcı Göçmen Çoğalıyor

Çin’de Kendilerine Kaçış Yolu Bırakmak İçin Yatırımcı Göçmen Olmak İsteyen Zenginler Çoğalıyor

ABD ve Kanada’nın sunduğu birçok eşsiz avantaj, Çinli göçmenlerin çoğunlukla bu iki ülkeyi seçmelerinin ana sebebidir

Çin ekonomisinin hızla ilerlemesine rağmen, zengin ve fakir kesim arasındaki fark gitgide büyüyor. Bazılarının karnı bile doymuyorken, bazıları inanılmaz derecede fazla harcıyor. Bununla birlikte, Reform ve Dışa Açılım Politikalarına dayanarak hızlı bir şekilde kendini kalkındıran Çin’deki zenginlerden Çin’e “Güle Güle” diyenlerin sayısı günden güne çoğalıyor, çünkü onların hepsi servetlerini nasıl daha güvenli bir şekilde koruyacaklarını düşünüyorlar ve bu sebepten dolayı yurtdışına gidip yatırımcı göçmen olmak isteyenlerin sayısı azımsanamayacak kadar arttı. Bilgilere göre, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping’in akrabalarının çoğu Amerika, Avustralya ve Kanada’da yaşıyor.

Deutsche Welle’nin (Alman Radyosu) dünkü haberine göre, Shanghai’daki Ritz Carlton Otelinde bulunan Yatırımcı Göçmen Danışmanlığını ziyaret edenlerin sayısı her gün aşağı yukarı 2 bin kişiyi buluyor ve buraya gelip yatırımcı göçmen olmak isteyenlerin hepsi zenginler.

Lüks kürk paltosunun içindeki Bayan Zhu, kendisi için en cazip yatırım bilgilerini edinmek için geldi. Bayan Zhu’nun oğlu şu anda Amerika’da okuyor, bu yüzden o da Amerika’ya göç etmek istiyor. Çin’de nasıl zengin olduğunu ve Amerika’da ne tür bir sanayiye yatırım yapacağını söylemek istemeyen Bayan Zhu, hiç İngilizce bilmiyor, ne de daha önce Amerika’ya gitmiş. Oradaki yaşam hakkında çok az bilgi sahibi, fakat bir milyon dolarlık yatırım yapmak istediğini apaçık bir şekilde açıkladı. Bayan Zhu’ya göre, Amerika’ya göç etmek istemesinin nedeni şu; “Esasında oğlum için. Oradaki eğitim, çevre ve sosyal güvenlik daha iyi. New York ve Shanghai arasında benzer özellikler çok fazla.”

Shanghai’daki Ritz Carlton Otelindekine benzer bu tür göçmen danışmanlığı Çin’in birçok büyük şehrinde bulunuyor ve gittikçe sayıları daha da çoğalıyor. Bayan Zhu gibi güçlü sermayeye sahip ve yurtdışına gitmek isteyen Çin’deki zenginler çoğunlukla bu tür danışmanlık firmalarının ideal müşterileri. Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma sonucuna göre, Çin’deki milyonerlerin yarıdan fazlası ya göçmen olmayı planlıyor ya da göçmenlik formalitelerine başlamış durumda.

Kendilerine “kaçış yolu” bırakıyorlar

Çin’deki zenginlerin göçmen olmayı tercih etme sebepleri oldukça fazla: Çin’deki vergi baskısı her gün ağırlaşıyor, hava kirliliği, gıda güvenliği problemi, gittikçe daha da kötüleşen rüşvet durumu vb..

Shanghai’da bir yatırımcı göçmen danışmanlığı uzmanına göre, Reform ve Dışa Açılım Politikalarının sonucuna göre; birkaç on sene içinde, insanlar hep nasıl daha fazla para kazanacaklarını düşündüler. Ancak artık kazandıkları serveti nasıl koruyacakları meselesini düşünmeye başladılar.

Birçok kişi Çin’deki ekonomik durumdan endişeleniyor, bir gün ekonomide “Sert İniş” politikasının birdenbire uygulanacağından korkuyor. Üstelik toplumsal çelişkiler her gün daha belirginleşiyor ve grup halindeki çeşitli protesto olayları da artıyor. Bu durumda zenginler kendilerine “kaçış yolu” düşünmek zorundalar. Farklı kanallardan gelen bilgilere göre, ÇKP’nin üst düzey kişilerinin çoğunluğu çoktan yurtdışında “ikinci ev” edindiler ve Çin’in bir sonraki Devlet Başkanı olması kesin gözüyle bakılan Xi Jinping’in birçok akrabası da Amerika, Avustralya ve Kanada’da yaşıyor.

Orijinal Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.