Çin’den South Park’a da Sansür Geldi

Komedi animasyonu South Park, Çin hükümetini kızdırdı.

1997 yılından beri devam eden South Park’ın son bölümünün ismi Band in China oldu. Çin hükümeti, dizinin sansür yasalarına uymadığına karar vererek yayından kaldırma kararı aldı.

Yayınlanan bölümde dizinin baş karakterleri Kyle, Cartman, Stan ve Kenny’nin Çin’de ünlü bir metal grubu olmaya çalışmaları anlatılıyor. Grup üyelerinden, Çin’in sansür yasalarına uygun olarak şarkı yapılması istenir. Ancak baskı ve kısıtlama grup üyelerine fazla gelir ve bu ülkede yaşamaya değmeyeceğine karar verirler.

Çin, yakın dönemde ülke başkanı Xi Jinping’e benzetildiği için Winnie The Pooh çizgi dizisini de sansürlemişti. South Park’ın Band in China bölümünde bu konuya da değinildi. Bölümde Randy’nin babası uyuşturucu ticaretine girişiyor fakat yakalanıyor. Çin’in pek çok Uygur Türkleri’nin tutulduğu kampa gönderiliyor. Bu kampta ise baba Winnie The Pooh ile tanışır. Winnie’nin hapse atılması nedeni ise Çin’in genel sekreterine benziyor olmasıdır.

Bölümün sansürlenmesi üzerine South Park yapımcıları Trey Parker ve Matt Stone, Çin hükümetinden özür dilemek amacı ile bir mesaj yayınladı. Yapımın özgünlüğü haline gelen sivri dilinden vazgeçmeyerek yayınladığı mesaj şu şekilde;

“NBA gibi Çin’in sensör yasalarını evlerimizde ve kalbimizde hoşgörü ile karşılıyoruz. Parayı demokrasi ve özgürlükten daha çok seviyoruz. Xi, artık Winnie the Pooh gibi gözükmüyor. Bu çarşamba saat 10’da 300’üncü bölümüz geliyor. Çok yaşa Çin’in Büyük Komünist Partisi! Bu sonbaharda sorgum* hasadı bol olabilir. Şimdi aramız iyi mi Çin?”

*Sorgum Çin’de yetişen, boyu 3 metreye kadar ulaşabilen buğdaygiller ailesine ait bir yem bitkisidir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.