Çin’in 50 Kuruşluk Ordusu Nasıl Kamuoyu Fikri ile Oynuyor

Weibo açılış ekranı

Resmi istatistiklere göre 2011 yılında Çin İnternet kullanıcılarının sayısı 513 milyona ulaştı ve bu kullanıcıların yarısı mikro-blogging servislerini kullanmakta. Bu yeni güçlü medya organının kamuoyu fikri üzerindeki etkisinin ve yaptırımının farkında olan Çin hükümeti bu savaş alanı üzerindeki kontrolü sağlamak ve yönlendirmek üzere büyük çaba gösteriyor. Büyük Güvenlik Duvarının yanında kullanılan daha az fark edilir bir taktik de,  “50 kuruşluk ordu” veya “Wu Mao” olarak bilinen para ödeyerek tutulan web yorumcularını kullanmak.

Bir zamanlar gizli olarak bilinen “50 kuruşluk ordu” artık politik olarak yönlendirici yorumları, işe alma ilanları ve detaylı çalışma şemaları ile halkın gözünde giderek daha görünür hale geldi. Dahili eğitim materyalleri, devlet tarafından desteklenen web yorumcuları için yapılan toplantılarda çekilen fotoğraflar bu karmaşık operasyonun bilinmeyen yönlerini ortaya koyuyor.

 Aylık Maaşlar

Çin rejiminin, yorumcuları sistematik olarak ne zaman kullanmaya başladığı net olarak bilinmiyor ama bilinen en eski kayıt 2004 yılında Changsha Belediye İdaresinin bir yorumcu takımı oluşturduğunu gösteren resmi bir rapora dayanıyor. Raporda, yorumcuların sadece fikir ve haberleri ters bir yorumla vermeleri değil ama aynı zamanda kamu web siteleri ile, rejimin olumlu imajını korumak için, yayınlanmış “zararlı” iletileri silmeleri talebiyle temasa geçmeleri gerektiği bildiriliyor. Her yorumcu aylık 600 yuan (yaklaşık 100$) temel maaş alıyor. Rapor daha sonra resmi siteden kaldırılıyor ama internet kullanıcıları tarafından yine de geniş çapta yayılıyor. http://i46.tinypic.com/243qfti.jpg

Bazı üniversiteler de aynı şeyi yapmaya başlıyorlar. 2005 yılında Nanjing Üniversitesi yetkilileri, öğrenciler tarafından internet üzerinden yayınlanan ve içeriğini uyumlandırmayı red eden bir ilan tahtası sistemini kapatıyor. Öğrenciler eski alan adı ile sitenin yeni bir resmi versiyonunu açtıklarında ise, okul otoriteleri öğrencilerden oluşan çekirdek kadroyu ve bazı “hevesli” bireyleri web yorumcuları olarak atıyor ve bu kişiler aylık performans değerlendirmeleri üzerinden ödemeler alıyorlar.

Nanjing Üniversitesindeki web yorumcularının sorumluluğu; otoriteler için kritik olan bilgiyi olumlu bilgiler girerek, iletilere cevaplar yazarak ve “aktif ve sağlıklı” bir üniversite web ortamı yaratarak “nötralize” etmek.

 Olumlu Propaganda’nın Oluşturulması

Çin rejiminin kaç adet Internet blog kullanıcısı kiraladığı bilinmiyor ama bazı tahminler yüz binlere kadar ulaşıyor.

23 Haziran 2007 tarihindeki bir Politbüro toplantısında Çin’in lideri Hu Jintao “öne çıkan ideolojik ve kamuoyu fikrinin güçlendirilmesini ve olumlu propagandanın oluşturulmasını” talep etti.

Ardından Komünist Parti Merkez Komitesi ve Devlet Komisyonu Genel Sekreterliği, büyük Çin web sitelerinden ve yerel yönetimlerden “iyi politik kaliteye sahip yoldaş”ların seçilmesini ve bu kişilerden oluşan internet yorumcuları takımlarının oluşturulmasını istedi.

Bu takımların büyüklükleri bölgelere göre değişkenlikler göstermektedir. Daha önce, bu takımların 10 ila 30 kişi arası oldukları rapor ediliyordu. Ama 2009 yılında Pekin 10.000 internet izleyicisinin işe alınmasını planladığını ve diğer şehirlerin de yakında bunu örnek almaları gerektiğini ilan etti.

Bu anons 2009 yılının Mart ayındaki Çin Komünist Partisi belgesine açık bir cevaptı. Bu belgede yerel yönetimlerin “internet kontrolünü” kuvvetlendirmeleri ve “internet yasa uygulamalarının” genişletilmesi isteniyordu.

Mayıs 2009 yılında işleme konulan bir başka dahili belge de, “internetin, kamuoyunun Parti ve hükümet hakkındaki fikrini kökten değiştirebileceği” hakkında yerel yönetimleri uyarıyordu.

2010 yılının Haziran ayında, görece olarak küçük ve uzak bir bölge olan Gansu ili, 650 kişilik bir internet blog kullanıcı takımı oluşturacağını duyurdu.

İyi tanınan Çin blog kullanıcısı Han Han, Gansu otoritelerinin söz konusu  gizli güç ilanı ile alay etti. Bu haber resmi siteden çabucak silindi ama internet kullanıcıları tarafından hemen geniş çapta yayıldı.

 Düşmanlık ve korku uyandırmak

Son yıllarda İnternet yorumcuları hakkında bir dizi dahili eğitim materyalleri ve başlıkları yayınlandı. Bu belgelerin kaynağını kanıtlamak kolay olmasa da bu materyaller, rejim yanlısı olarak tanımlanan internet kullanıcıları tarafından uygulanan prensip ve taktikleri mükemmel bir şekilde özetlemektedir.

Yeni işe alınan “50 kuruşluk blog” kullanıcıları, eğitim belgelerinde liderlerden gelen talimatları “tam anlamıyla anlamaya ve sadakatle onları uygulamaya” teşvik edilmekte, karşıt görüşlere karşı dik durmaya ve Parti’ye karşı sadakatle bağlı kalmaya özendirilmektedirler.

Bir belge “Kendi politik geleceğinizi kucaklayın” demektedir.

Başka bir belgede öğrencilerden “kimliklerini saklamak için çeşitli becerileri kullanmaları ve sıradan bir internet kullanıcısı gibi görünmeleri” istenmektedir. On-line etkilerini ortak çalışmalar ve özellikle etkili blog kullanıcıları ile genişletmeleri istenmektedir.

Eğitim materyallerinde listelenen bilindik teknikler; demokratik ülkelere karşı  “düşmanlık ve korku uyandırmayı”, muhalif görüşlüleri vatan haini olarak fişlemeyi, politik olarak önemli başlıklardan insanların ilgisini çekebilmek için sahte gündem yaratmayı ve ulusalcılığı cesaretlendirmeyi içermektedir.

Aynı zamanda konuşma konularının yönlendirildiği ana projeler ve temalar var.

Bir belge, demokrasiye nasıl saldırılacağını listelemektedir.

Aynı zamanda bu belgelerde “Demokrasi Batı dünyasının Çin’i istila etme silahıdır,” “gerçek demokrasi yoktur,” “demokrasi kargaşa ve kaos getirir,” ve  “demokratik ülkelerde de yozlaşma ve suç vardır” gibi argümanlar bulunmaktadır. Bu argümanların tamamı resmi Parti propagandasını gölgelemektedir.

 Sahnelenen Çatışmalar

Kendisini kiralanmış bir ağ yorumcusu olarak tanıtan bir kişi, muhalif sanatçı Ai Weiwei’ye bir röportaj sırasında 50 kuruşluk bir blog kullanıcısının birçok farklı on-line kimliğinin bulunduğunu ve dramatik on-line çatışmalar ortaya koymak için sıklıkla farklı rollerle ortaya çıktıklarını söyledi.

Örneğin, hükümet benzin fiyatlarına zam yaptığı zaman,  bu kişi olumsuz yorumları kontrol etmek için çalışıyordu. Bir iletisinde: ”Umursamıyorum artık bunları. İsterse daha da yükselsin, siz fakir insanlar artık daha fazla araba kullanamayacaksınız ve yollar boşalacak. Sadece zengin insanlar araba kullanmalı”  diyorken daha sonra diğer kimliklerini kendi yorumuna saldırmak için kullanıyordu. Bu strateji öyle bir işe yarıyordu ki, insanları Komünist Partiye saldırmaktansa bu tahrik edici yoruma saldırıyorlardı ve böylece konuşmalar yüksek benzin fiyatlarından uzağa çekilmiş oluyordu.

Bu kişi Ai Weiwei’ye  “Ben sıklıkla kendimle savaşıyorum… Bu bir zihin oyunu oynamak gibi” diyordu.

Başka bir strateji ise olumsuz bir haber verilirken hikayeyi yalanlamak için uydurma detaylar üretmek.

Blog kullanıcısı aynı zamanda gördüğü yorumların %10 – 20 kadarının kiralık yorumcular tarafından yapıldığını söyledi ve “Çinli internet kullanıcıları oldukça aptallar. Çok çabuk bir şekilde agresifleşiyorlar. Onları çok kolay bir şekilde kontrol edebiliyorum” dedi.

Blog Kullanıcısı, işini onaylamasına rağmen Çin rejiminin, Falun Gong uygulamasına ve Dalai Lama’ya karşı dikkatli bir ustalıkla gerçekleştirdikleri saldırılar ile çok ileri gittiklerini  düşündüğünü söyledi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.