Çin’in ABD’ye Olan İhracatı Geriledi

Çin'in ABD'ye olan ihracat artışı Haziran ayında yüzde 27,6'dan yüzde 3,8'e geriledi

Long Beach, Kaliforniya 6 Temmuz 2018. (FREDERIC J. BROWN/AFP/Getty Images)

ABD’nin Çin’e uyguladığı yeni gümrük vergisi 6 Temmuz’da yürürlüğe girmesine rağmen, Washington ve Pekin arasındaki artan ticari gerginlik, Çin ihracat hacimlerini etkilemeye başladı bile.

Çin’in Gümrük İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 3 Temmuz’da yayınlanan ön verilere göre, ABD’ye yapılan ihracat, ilk altı ayda bir önceki yıla göre yüzde 5,4 büyüdü. Bir önceki yıl artış yüzde 19,3 idi.

En büyük düşüş ise Haziran ayında gerçekleşti. ABD’ye yapılan ihracat artışı Haziran ayında yıllık bazda yüzde 27,6’dan yüzde 3,8’e geriledi.

Yılın ilk yarısında, Çin’in Amerika’ya yaptığı toplam ihracatın yüzde 63’ünü oluşturan elektronik ürün ihracatı yüzde 8 arttı. Elektronik ürünler arasında cep telefonu ihracatı yüzde 5,5 artarken, giyim ve giyim aksesuarları ihracatı yüzde 1,8 oranında azaldı.

Financial Times raporuna göre, Çin’in ticaret verilerinin normalde 13 Temmuz’da yayınlaması bekleniyordu. ABD’ye özgü ihracat verilerinin daha erken yayınlanması sürpriz yarattı.

Çin ve ABD arasındaki ticari gerginlik geçen ay yükselmeye başladı.

6 Temmuz’da yürürlüğe giren ilk yüzde 25’lik ABD gümrük vergisi, 34 milyar dolar değerindeki Çin mallarını etkilemeye başladı. Vergiler, makineler, mekanik ürünler ve otomobiller dahil olmak üzere 800’den fazla ürüne uygulanacak. Cep telefonları ve giyim gibi tüketici ürünleri ek bir vergiye tabi olmayacak.

İkinci gümrük vergisi uygulaması ise, 16 milyar dolar değerindeki 284 adet Çin ürününü hedef alacak fakat bu vergilerin hangi tarihte yürürlüğe gireceği henüz belli değil.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.