Çin’in Başı Konut Fiyatlarıyla Dertte

PEKİN(CİHAN)-

Çin Ulusal Halk Meclisi’nin yıllık olağan toplantısı çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Yerleşim ve Şehir-Köy Geliştirme(MOHURD) Bakanı Jiang Weixin, arazi ve dolayısıyla konut fiyatlarının yüksek olmasının nedenlerini iki yönden ele alınması gerektiğini söyledi. Yerel hükümetlerin, ana gelirleri arasında yer alan arazi transferine ılımlı baktıklarını anlatan Jiang, aynı zamanda sosyal istikrarın temini için artan perakende fiyatların yerel hükümetlere çaba gösterme sorumluluğunu da yüklediğini ifade etti.

ÇİN 20 YILDA KONUTTA BÜYÜK BASKI YAŞAYACAK

Şehirleşme ve sanayileşmeden dolayı Çin’in gelecek 20 yılda konut ihtiyacı açısında çok büyük baskı altında bulunduğunu ifade eden Jiang, konut fiyatlarının artışını dizginlemek için merkezi yönetimin çalıştığını, bunun için alınan önlemler arasında ekonomik konutların yapılmasının da bulunduğu bazı önlemlerin alındığını kaydetti. Konut ihtiyacının çok ancak konut alanlarının sınırlı olduğuna değinen Jiang, bu yıl söz konusu fiyatların istikrarlı bir seyir izleyeceğini de dile getirdi.

Şanghay şehrinde hükümet, konut fiyatlarının hızlı artışını önlemek için kiralık kamu konutları ve ekonomik konut yapımı gibi önlemler alıyor. Bu şehirde konut fiyatlarının yüksekliğinden dolayı halk başka şehirlere göç etme baskısıyla karşı karşıya bulunuyor. Şanghay’da 2010 yılında düşük gelirliler için yapılacak ekonomik konutların toplamının 12 milyon metrekareyi bulacağı, bunun da konutlar için ayrılacak yeni alanların yüzde 60’ına denk geldiği belirtildi. Yetkililer, şehre çalışmaya gelen kırsal kesim personeli için de endüstri pakları ve geliştirme alanlarında bazı konutlar yapacaklarını açıkladı.

Başkent pekin’de daire fiyatları son 2 yılda yaklaşık iki kat artış kaydetti. Pekin’deki daire fiyatları şu an metrekaresi 10 bin yuan ( bin 400 dolar) ile 60 bin yuan (8 bin 800 dolar) arasında değişiyor.

Banka kredileri ve vergi indirimleriyle Çin’deki konut fiyatları geçen yıl büyük artış gösterdi ve bu durum halkta şikâyet ve varlıklarda köpürme endişesine yol açtı. Çin’deki 70 büyük ve orta ölçekli şehirde ev fiyatları Ocak 2010’da bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 9,5 artmış ve son 19 ayın en hızlı artışı yaşanmıştı.

Çin Başbakanı Wen Jiabao da konut fiyatları konusuna el atacaklarını söylemiş ve merkezi hükümetin ekonomik konut yapımı için geçen yıla oranla yüzde 14 artışla toplan 63,2 milyar yuan ( 9.25 milyar dolar) harcayacağını belirtmişti. Hükümet ayrıca 3 milyon makul fiyatlı ev yapacak ve 2.8 milyon gecekonduyu yenileyecek.

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.