Çin’in Batısındaki Gansu Eyaletinde Heyelanlarda:”Ölü sayısı 1.270’e yükseldi. 500’den fazla kişiden ise haber alınamıyor”

Gansu Eyaletine bağlı Sichuan İlçesinde meydana gelen ani bir toprak kayması (Fotoğraf -Epoch Times- Çin’in içinden bir kaynak)

Şiddetli yağmurların etkili olduğu Çin’in batısında oluşan heyelanlar durmak bilmiyor. Ülkenin güney batısındaki Yunnan eyaletinde sabahın erken saatlerinde meydana gelen heyelanda ilk belirlemelere göre en az 67 kişi kayboldu, 7 kişi yaralandı.  

Devlet medyasına göre, yerel saatle 01.30’da eyaletin kırsal kesimindeki Puladi kasabasında oluşan heyelandan dolayı yolların kapandığı, elektriklerin kesildiği ve telefon hatlarının çalışmadığı belirtildi. Heyelanda bir köprünün yıkıldığı ve Nujiang nehrindeki su seviyesinin 6 metreye ulaştığı kaydedildi. Kurtarma görevlilerinin, eyaletin Burma sınırında yer alan ve heyelanın oluştuğu dağlık bölgeye gönderildiği ifade edildi. Kurtarma görevlilerinin resmi Xinhua haber ajansına verdiği bilgiye göre, Puladi kasabasına 10 kilometre uzaklıktaki Litoudi köyü, toprak altında kaldı. Yetkililer, kaç kişinin öldüğünün henüz bilinemediğini bildirdi. Puladi kasabasında, 26 Temmuz’da oluşan heyelanda 11 kişi yaşamını yitirmişti.

Bu arada, Çin’in batısındaki Gansu eyaletinde etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarla ölü sayısı bin270’e yükseldi. 500’den fazla kişiden ise haber alınamıyor.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.