Çin’in Bir Zamanlar Dokunulmaz Siyasetçisi Ömür Boyu Hapis Cezası Aldı. Sırada Kim Var?

Zhou Yongkang, Pekin, 14 Mart 2011 (Feng Li/ Getty Images)
Zhou Yongkang, Pekin, 14 Mart 2011 (Feng Li/ Getty Images)

Bir zamanlar güvenlik başkanı olarak Çin Komünist Partisi içerisinde muazzam güce sahip olan eski siyasetçi Zhou Yongkang’ın davası sonuçlandı. Zhou, uzun bir siyasi savaşın ardından, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Bu gelişme ile birlikte devlet başkanı Xi Jinping mevcut pozisyonunu daha da kuvvetlendirdi ve eski diktatör Jiang Zemin’in yarattığı parti içi muhalif grup için bir yenilgi daha kaydedilmiş oldu.

Zhou, devlet sırlarını açığa vurma, rüşvet, gücün kötüye kullanılması, fuhuş gibi birçok suça karışmıştı ancak işlemiş olduğu en ağır suçlar mahkeme kararları arasında yer almadı.

Bunlardan bir tanesi kendi sorumluluğunda olan ve kendi talimatı ile işlenen canlı organ toplama suçudur.  Komünist Parti 1999 yılından beri Falun Gong uygulayıcılarına işkence yapmakta ve hapishanelerde tutuklu uygulayıcıların organlarını canlı olarak çıkarıp satarak bu insanlık suçunu sistematik olarak yürütmektedir. Eski lider Jiang Zemin’in Falun Gong’a karşı başlattığı kampanyada, en büyük desteği Zhou Yongkang’ın verdiği tahmin ediliyor.

Gözlemcilerin görüşüne göre, Jiang Zemin’in Falun Gong’a karşı başlattığı zulmün ana sebepleri siyasi manevra, kısa sürede Falun Gong’un çok popüler olması ve Komünist Parti’nin ateist ideolojisine bağlılığın sağlanamamasından kaynaklanan utanç. Komünist Parti içerisinde üst düzey siyasetçiler ve eşleri bile Falun Gong uyguluyordu. Ancak Jiang Zemin, Falun Gong’u bir iç düşman olarak ilan etti.

Amerikalı gazetececi Ethan Gutmann tarafından yürütülen araştırmaya göre 60.000’in üzerinde insan bu işkence ve organ ticaretinin kurbanı oldu.

72 yaşındaki Zhou Yongkang, Komünist Parti eski sekreteri Jiang Zemin’in sadık dostuydu.

2007-2012 yılları arasında polisi, silahlı polisi, mahkemeleri, avukatları, savcılığı, çalışma kamplarını ve hapishaneleri kontrol eden parti organı Siyasi ve Hukuki İşler Komitesi’nin (PLAC) Başkanlığını yürüttü.

Zhou’nun 100 milyar dolarlık bir bütçesi vardı. Bu bütçe resmi savunma bütçesinden çok daha yüksekti. PLAC başkanlığı öncesi Zhou, 5 yıl boyunca aynı yerde direktör yardımcılığı ve eş zamanlı olarak Güvenlik Bakanlığı direktörlüğü yaptı. 2007-2012 yılları arası Politbüro Daimi Komitesi üyesiydi.

Zhou, hapis cezası alan bir diğer diğer siyasetçi Bo Xiali ile işbirliği yaparak 2012 yılında parti liderlik seçimi sırasında Xi Jinping’e karşı bir darbe girişiminde bulundu.

Sırada Kim Var?

Zhou Yongkang’ın ömür boyu hapis cezası alması Komünist Parti lideri Xi Jinping’in konumunu sağlamlaştırmasında ve muhaliflerin elenmesinde önemli bir dönüm noktası ancak sürecin henüz sonu değil.

Xi’nin görevden uzaklaştırdığı, tutuklattığı ve yargılattığı siyasi grup içerisinde Zhou Yongkang en üst yetkili değil. Onun üzerinde iki eski siyasetçi daha yer alıyor: Jiang Zemin ve gizli danışmanı, akıl hocası Zeng Qinghong.

Xi Jinping’in başlattığı yolsuzluk kampanyası ve siyasi temizlik derinleşirse, Jiang ve Zeng’in bir sonraki hedef olması oldukça muhtemel.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.