Çin’in En Büyük Açık Deniz Petrol Yatağı Sızıyor

Ekran görüntüsü soho.com sitesinden alınmıştır

 

Çin otoriteleri sonunda Bohai Denizi’nde bulunan Penglai 19-3  petrol yatağından petrolün dışarı sızdıklarını kabul ettiler. Petrol sızıntısı ilk önce Economy & Nation Weekly’e göre Haziran ortasında tespit edildi ama haberler kamudan saklandı.

Problemli petrol yatağı Çin’in denizde bulunan en büyük alanı ve China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) ve ConocoPhillips China, Inc. (COPC) tarafından birlikte ortaya çıkarılan bir alan. Şimdi Çin’in Devlet Okyanus İdaresi konuyla ilgileniyor.

Economy & Nation Weekly’e göre, petrol sızıntısı ilkönce Haziran ortasında tespit edildi ama CNOOC Ltd. ve COPC. tarafından herhangi bir duyuru yapılmadı.  21 Haziran’da bir blog kullanıcısının petrol sızıntısı ile ilgili gönderileri silindi.

Medya engellemesi yüzünden sızıntının ciddiyetinin ya da yakın çevrelere verdiği zararın ölçüsünü belirlemek olanaksızlaştı.

Economy & Nation Weekly haberinde şöyle bir açıklamada bulundu, “CNOOC Ltd’deki adı açıklanmayan bir kaynağa göre olay çok ciddi değildi çünkü ‘petrol sızıntısı temel anlamda giderildi.’”

Penglai 19-3  petrol yatağı Çin2in denizaşırı n büyük petrol yatağı. COPC tarafından Mayıs 1999’da keşfedildiğinden beri, yatağın 0,5 milyar varil petrol rezervi olduğu tahmin ediliyor.

2002 yılında PL 19-3 geliştirilmesinin I. aşamasında  günde 18.000 varil petrol üretiliyordu; Eylül 2008’de 2. aşamada günlük 150.000 varil ile en yüksek üretim yakalandı.

CNOOC Ltd  PL 19-3 platformunun %51 hissesine  ve COPC de %49 hissesine sahip.

1 Temmuz’da Beijing Times Bohai Denizi petrol yataklarının CNOOC Ltd’in ana üretim alanları olduğunu yazdı. Beijing Times CNOOC Ltd’in 2011 ilk çeyrek sonuçlarını söyle duyurdu: Bohai Denizi’nden elde edilen petrol ürünleri şirketin toplam net üretiminin yüzde 57’sini ve gaz üretiminin de %12’sinden fazlasını karşılıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.