Çin’in Gestapo’su; 610 Ofisi, Devlet Müfettişleri Tarafından Eleştiriliyor

Yolsuzlukla Mücadele Bürosu Şefi Wang Qishan 5 Mart 2014 tarihinde Pekin'de Büyük Halk Salonu'nda.
Yolsuzlukla Mücadele Bürosu Şefi Wang Qishan 5 Mart 2014 tarihinde Pekin’de Büyük Halk Salonu’nda (Feng Li/Getty Images)

Çin polisi ile birlikte çalışan “610 Ofisi” ajanları, Falun Gong uygulayıcılarının evlerine zorla girer, orayı darmadağın eder ve tutuklamalar gerçekleştirirlerdi. Hakimler 610 Ofisi ajanlarının tek bir sözü ile bu barışçıl meditasyon uygulayıcıları hakkında hüküm verirdi. Gözaltı merkezlerinde, 610 Ofisi ajanları uygulayıcıların zorla ideolojik dönüşümünü – nihai olmayan rakamlara göre en azından binlerce kişinin ölümüne yol açan acımasız bir süreç – gözlemleyen kişilerdi.

Çin rejiminin denetmenleri, buna rağmen, son zamanlarda 610 Ofisini “Hukukun üstünlüğü ruhunu kapsamlı olarak çalışmak ve uygulamak konusunda aykırı davranmak”  – Komünist Parti’nin yasadışı davranmak konusunda kullandığı jargon –, Parti lideri Xi Jinping’in temiz yönetim için yaptığı uyarılara uymak ve yetersiz “politik duyarlılık” gösterme konularında  eleştirdi.

Bu konu ile ilgili resmi kaynaklardan gelen geribildirim mevcut liderlik kademesinin 610 Ofisine karşı olduğunu ve bunun da 610 Ofisin çözülmesine yol açacağını gösteriyor. Son yıllarda 610 Ofisin soruşturma ve liderlik kadrolarında yapılan değişiklikler, eski Parti patronu Jiang Zemin döneminde gösterilen politik kıyaklar sebebiyle denetimsiz bir gücün tadına vardığı önceki politik dönemde mümkün görünmüyordu.

610 Ofis zaten Jiang Zemin döneminde, geleneksel bir Çin ruhsal disiplini olan Falun Gong’u “yok etmek” için başlattığı kampanyayı sürdürmek için kurulmuştu. Bu gizemli, kanun dışı organizasyonu açık bir şekilde meydan okuyan kişiler vahşi bir şekilde cezalandırılıyordu.

Ünlü insan hakları avukatlarından Gao Zhisheng, 610 Ofisi “Gestapo’ya benzer bir organizasyon” olarak adlandırdı ve Aralık 2005’te en üst düzey Çin liderlerine açık bir mektup yazarak bu organizasyonun yanlış eylemlerini detaylandırdı. Bu mektubun ardından Gao  çok yoğun bir baskı ile karşılaştı ve sonunda da tutuklanarak göz altında alındı ve üç vakada da şiddetli işkenceye maruz kaldı.

Xi Jinping Parti lideri olduğunda ise 610 Ofis içeriden engellemelerle karşılaşmaya başladı. 2013 yılında, ofis direktörü Li Dongsheng yukarıdan gelen bir temizliğe maruz kaldı ve o zamandan beri, liderlik zaman zaman el değiştirdi. Bu Temmuz ayında, Parti’nin yolsuzlukla mücadele ajansı 610 Ofis ile ilgili direktörün adını vermeden resmi bir soruşturma olacağını ilan etti ve bu durumda liderlik hakkında bazı sorulara yol açtı. Bu durum son zamanlarda 610 Ofis’in başının belada olduğu konuşmalarına yol açtı ama analistlere göre bu ifadeler dikkatli bir çözümlemeye ihtiyaç duyuyor.

Denizaşırı bir Çin basın organında köşe yazarı ve bağımsız bir Komünist Parti analisti olan Heng He, “610 Ofis hakkındaki eleştirilerin çoğu incelenen diğer devlet ve Parti organlarından çok da farklı değil” yorumunda bulundu. He, “Buna rağmen, ifade edilen bir cümle sıra dışı; ‘Hukukun üstünlüğü ruhunu kapsamlı olarak çalışmak ve uygulamak konusunda aykırı davranmak.’” dedi.

Heng He,  yolsuzlukla mücadele ajansının 610 Ofisi’nin  kurulduğu günden beri sahip olduğu yasadışı ayrıcalığa – Jiang Zemin’in döneminde hala büyük bir etkiye sahip olduğu halefi Hu Jintao dönemi de dahil olmak üzere – dikkat çektiğini  söyledi.

Heng He, “610 Ofis’in ayrıcalıklarını elinden alıp onu açıkça eleştirmek,  gelecekte Falun Gong’a karşı sürdürülen politikanın gelecekte değişebileceğinin sinyalidir!” dedi.

Denizaşırı olarak Çince yayın yapan New Tang Dynasty Television (NTD) kanalında zaman zaman konuşan politik yorumcu Li Tianxiao, “Bütün bu göstergeler Xi Jinping’in Falun Gong konusunu çözme sürecinde olduğunu gösteriyor” dedi. NTD de Epoch Times gibi aynı medya grubuna, Epoch Media Group altında faaliyet gösteren bir televizyon kanalı.

Li, 610 Ofis içerisindeki Parti kadrolarına  “politik pozisyonları” konusunda dikkat etmeleri gerektiğinin söylendiğini ve yüksek düzey yöneticilerin de zayıf politik “duyarlılık” ve “muhakeme yeteneği” yüzünden eleştirildiklerini söyledi.  Bunun da, Parti yetkililerinin Xi Jinping’in Falun Gong ile ilgili son yıllarda yön değiştirdiğini gösterdiğini belirtti.

Minghui.org web sitesine göre 2012 yılında yönetime geldiğine Xi Jinping çalışma kamplarının kapatılacağını duyurmuştu; Falun Gong zulmü başladıktan sonra bu kampların %40 ila %50’sini Falun Gong uygulayıcıları dolduruyordu.

Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen bir yasal düzenlemedeki hata  uygulayıcıların Jiang Zemin’e karşı dava açmaları da mümkün kılındı. Bu yılın başlarında, Xi Jinping Çin’de dini konuları ele almak konusunda daha nazik bir yaklaşım sergilenmesi gerektiği konusunda bir savunma yaptı. Bundan sonra rejimin yasa ve güvenlik uygulamalarından sorumlu üst kurulu ulusal bir toplantı düzenleyerek tarihi yanlışlıkların düzeltilmesi başlığı altında bir tartışma gerçekleştirdi. Bu bağlamda 610 Ofisin süren operasyonlarının da tarihi bir hata oluğu ve zulmün de artık giderek daha çok kafaları karıştırmaya başladığı görüldü.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde Modern Çin ve Din bölümünde profesör olan Thomas DuBois, Çin rejiminin Falun Gong’a karşı sürdürdüğü politikanın Çin’in saygınlığına karşın çok pahalıya patlamaya başladığını söyledi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.