Çin’in Hristiyanlık Karşıtı Politikası Bir Can Daha Aldı

31 Mayıs günü Sichuan eyaletinin Pengzhou şehrinin Bailu kasabasında 31 Mayıs 2008 tarihinde yok edilen bir kilisenin enkazı arasında tahrip olmuş iki haç (Gety Images/ Çin fotorğafları)
31 Mayıs günü Sichuan eyaletinin Pengzhou şehrinin Bailu kasabasında 31 Mayıs 2008 tarihinde yok edilen bir kilisenin enkazı arasında tahrip olmuş iki haç (Getty Images/ Çin fotorğafları)

Çin’in önemli  Hristiyan topluluğuna karşı yürütülen bastırma operasyonları sırasında Çin’in güneydoğusunda bulunan Zhejnang eylatindeki iki kilise komünist otoriteler tarafından 13 ve 14 Nisan tarihlerinde yıkıldı.

14 Nisan’daki yıkım sırasında her ikisi de Hristiyan olan bir karı koca Wenzhou şehrindeki kiliselerinin yıkılmasını protesto ederken, bir buldozer tarafından canlı canlı gömüldükleri için kadın protestocu hayatını kaybetti.

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde olan China Aid adlı kar amacı gütmeyen yardım kuruluşu; 3 katlı, 3 milyon yuan (yaklaşık 460.000$) değerindeki  Wenzhou’da bulunan Ada Baş Hristiyan Kilisesi’nin yasadışı olarak inşa edildiği ve haçının çok büyük olduğu bahanesiyle 13 Nisan’da yerle bir edildiğini iddia etti.

Çin Komünist Partisi kendi üyeleri arasında sıkı bir ateizm politikasını korurken, aynı zamanda beş kabul edilen inancın ruhban sınıfı arasında Parti çizgisini destekleyen politize olmuş dini grupları da yönetiyor.

Bu gözle görünür takiye mevcut Komünist Parti lideri Şi Jinping tarafından yapılan açıklamalara da yansıdı. Şi Jinping geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir politik konferansta  gençlerin dini inançlardan uzaklaştırılarak “dini doktrinleri modern Çin’in ilerleyişi ile tutarlı bir şekilde yorumlayan” din lidere yönlendirilmeleri gerektiğini söyledi.

Wenzhou’daki  bu iki kilisenin yıkılması Hristiyan Çinlilere karşı 2014 yılında yürütülmeye başlanan resmi olmayan bir kampanyanın sadece bir parçası. Zhejiang eyaletindeki yaklaşık 2.000 kilise haçı inşa kurallarını çiğniyor bahanesi ile kaldırıldı. Mart ayında, sadece Wenzahou eyaletinde 50 adet haç yerlerinden indirildi.

Çinli  papazlar, Hristiyanlığın merkezi sembollerinden olan haçın, dinlerin söylemlerini en kapsamlı biçimde kamuoyundan uzak tutmaya çalışan   komünist otoriteler tarafından iyi karşılanmadığına inanıyorlar.

Çin’de Komünist Parti tarafından kontrol edilen dini toplulukları takip etmeyen Hristiyanlar, Vatikan kaynaklı Roman Katolik Kilisesi’ni de takip eden tahmini 6 milyon Çinli  fiziksel zulme maruz kalıyor. Rahipler ise belirli aralıklarla işkence gördükleri gözaltı merkezlerine veya çalışma kamplarına kapatılıyorlar.   Bu ay beş rahip otoriteler tarafından tutuklandı ve altıncı bir rahip resmi olarak intihar olarak kabul edilen sebeple ölü bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.