Çin’in Qingming Festivali – Saf Parlaklık Festivali

Uçurtma uçurmak, Qingming festivalinin popüler aktivitelerinden biridir. (Zhiching Chen/Epoch Times)
Uçurtma uçurmak, Qingming festivalinin popüler aktivitelerinden biridir. (Zhiching Chen/Epoch Times)

Saf Parlaklık Festivali olarak bilinen “Qingming Festivali” gün dönümünün 15. gününde kutlanır. Bu yılki festival 5 Nisan’a denk gelmektedir. Festival, havanın soğuktan ılık ilkbahara geçtiği, yağmurun bol olduğu dönemde kutlanmaktadır.

Aynı zamanda “Mezar Süpürme Günü” olarak da adlandırılan Qingming Festivalinde Çinliler aile büyüklerinin mezarlarına giderek temizlik yaparlar ve çiçek, dua, tütsü vb. şeyler götürürler.

Atalarının mezarlarını süpürmek ve yabani otları temizlemek için düzenlenen özel bir aile günü olmasının yanı sıra insanlar için baharın sevinci ve yenilenmesini ifade eder.

Birçok aile bu günde pikniğe gider. Söğüt dikmek, söğüt dalları ile giydirme ve dekorasyon yapmak, halat çekme, bir çeşit futbol olan “cuju” gibi oyunlar oynamak, salıncakta sallanmak diğer popüler geleneksel aktiviteler arasında yer alır.

Ayrıca bu bugünde, insanlar uçurtma uçurmayı severler. Eski Qingming geleneklerine göre, genelde şahin şeklinde olan uçurtmaların üzerine bir kişinin başına gelen şanssızlıklar yazılır, uçurtma uçarken, ip kesilir. Bu da tüm bela ve hastalıkların rüzgar ile uçup gitmesini sembolize eder.

Qingming Festivali “saf ve parlaklık festivali” anlamına gelir. 清 (Qing) saf, temiz, berrak ve masum; 明 (Ming) ise parlak ve şeffaf aynı zamanda akıllı ve zeki anlamlarını taşır.

Yazan: Cindy Chan, The Epoch Times

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.