Çin’in, Uygur Türkleri’ne Yönelik Zulmü Protesto Edildi

Mazlum–Der Adana Temsilciliği, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri’ne yönelik zulmünü protesto etti.

En son geçtiğimiz yıl büyük bir katliam yapan Çin, şiddetle kınandı. İnönü Parkı’nda düzenlenen eylemde basın açıklamasını yapan Mazlum–Der Adana Temsilcisi Ali Aygün, 5 Temmuz 2009 ve devam eden günlerde Doğu Türkistan’ın Başkenti Urumçi’de, binlerce Müslüman Uygur katledildiğini hatırlattı.

Dünyanın bu soykırımı görmezlikten geldiğini vurgulayan Aygün, “Geçen bir yıllık süreye rağmen uluslararası toplum Çin’in gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerine karşı yeterli tepkiyi göstermemiştir. Buradan cesaretle Çin yönetimi Uygurların birçok temel hakkını ihlal etmeyi sürdürmüştür.” dedi.

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygurların varlığını sindirebilmek için toplu tutuklamalar ve gözaltında işkenceler yaptığını hatırlatan Aygün, tutuklanan Müslümanların büyük kısmının çalışma kamplarında ağır hapis cezalarına çarptırıldığını dile getirdi.

Tutuklananlardan bir daha sağlıklı haber alınmadığına işaret eden Aygün, şunları söyledi: “Gözaltına alınanların izini sürenler ‘işbirlikçi’ etiketiyle adeta suçlu muamelesine tabi tutulmaktadır. Çeşitli tehditlere ve baskılara maruz kalmaktadır. Çin hükümeti ayrıca Doğu Türkistan’ın demografik yapısını değiştirme politikası çerçevesinde Uygurları ülkenin diğer bölgelerine zorla göçe tabi tutmaktadır. Dünyada başka hiçbir yerde olmayıp sadece Doğu Türkistan’da rastlanan bir başka insan hakkı ihlali ise camilere giriş çıkışların sınırlandırılmasıdır.”

Çin’in bölgedeki insan haklarına aykırı her türlü uygulamaya kayıtsız şartsız son vermesini isteyen Aygün, Doğu Türkistan’da halen devam eden örgütlenme, basın ve ifade özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını gündeme getirdi. Bölgeye yönlendirilen yoğun Çinli göçünün durdurulması ve ‘Çinlileştirme Politikalarına’ son verilmesi uyarısında bulunan Aygün, “Başta BM başta olmak üzere tüm uluslararası mekanizmalar Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlallerine karşı daha duyarlı olmalıdır. Çin’in Uygurlara uygulamakta olduğu politikalarla ilgili temel insani adımların bir an önce atılması gerekir.” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.