Çin’in Yolsuzluk Soruşturması Parti İçine Kadar Uzandı

Disiplin İnceleme Merkez Komisyonu başkanı Wang Qishan, 3 Mart, 2015. (Feng Li/Getty Images)
Disiplin İnceleme Merkez Komisyonu başkanı Wang Qishan, 3 Mart, 2015. (Feng Li/Getty Images)

Yolsuzlukla mücadele kapsamında son iki yılda üst düzey yetkilileri, petrol patronlarını ve kamu yöneticilerini koltuğundan düşüren, Disiplin İnceleme Merkez Komisyonu, şimdi de gözlerini Parti içi birimlere dikti. Disiplin İnceleme Merkez Komisyonu, Komünist Parti’nin gizli ve kuvvetli iç denetim birimi olarak görev yapmaktadır. Komisyon, parti içerisindeki önemli birimleri de araştıracağını duyurdu.

31 Mart tarihinde, Komisyon kendi websitesinde kısa bir duyuru yaptı: “Son birkaç gün içinde Komisyon, yedi yeni soruşturma ekibi kurdu. Bu ekipler Genel Müdürlük, Organizasyon Bölümü, Propaganda Bölümü, United Front Work Bölümü, Halk Ulusal Kongresi, Danıştay ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansında konuşlanacak.”

Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarihinde ilk kez, Parti içi çalışma birimlerine soruşturma ekibi gönderildiği de ayrıca vurgulandı. Komünist Parti içerisindeki bu departmanların çoğunun çok hassas kuvvetli ve gizli olduğu bilinmektedir.

Bu yedi yeni denetim müdürü parti merkezine ve başkan Xi Jinping’e bağlılıklarını ve temiz devlet ve yolsuzlukla mücadeleye odaklanacaklarını ifade ettiler.

Soruşturmanın nasıl yürütüleceğine ilişkin detaylar yayınlanmadı.

Parti ilişkileri uzmanı bağımsız akademisyen Zhong Weiguang, “Bu hareket, parti iç mücadelenin daha da derinleştiğinin göstergesidir” dedi ve ekledi “Çin Komünist Partisi gibi mafya organizasyonlarında iç siyasi çatışma ve tasfiyeler hiçbir zaman bitmez. Sistemin doğası budur.”

Weiguang “Xi Jinping bunu yapabiliyor çünkü arkasında ordu ve elinde de güvenlik güçleri var. Parti mekanizmalarını kontrol etmek için kendi adamlarını kullanıyor ve halkı kontrol etmek için ise parti mekanizmalarını kullanıyor” dedi.

Matthew Robertson, The Epoch Times

Orjinal İngilizce Haber

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.