Çinli Diplomatın Uygunsuz Davranışları Kanada Parlamento Üyesi Tarafından Eleştirildi

Kanada Parlamento Üyesi Bill Siksay

VANCOUVER-Kanada Parlamento Üyesi Bill Siksay, Epochtimes Gazetesi’nin röportajında, Shen Yun Gösterisinin yapılacağı gösteri merkezinin rahatsız edilmesi olayını yakından takip ettiğini ve bu taciz olayının çok yanlış ve anlamsız olduğunu belirtti.

 ABD Houston’daki Çin konsolosluğunun, yerel gösteri merkezine mektup gönderip Shen Yun gösterisine iftira etmesi olayı ile batı ülkelerinde Shen Yun gösterisinin yapılacağı bazı gösteri merkezlerinin Falun Gong uygulayıcıları kimliğine bürünerek yazılmış tehdit mektupları alma olayları hakkında Kanada Yeni Demokrasi Partisi Parlamento üyesi Bill Siksay şöyle konuştu:

“Bunların taciz olduğu çok açık. Kanada’da da Shen Yun gösterisinin yapıldığı gösteri salonunun benzer rahatsızlıklar yaşamış olduğunu biliyoruz. Ottowa’da böyle bir olay olduğu kesin biliniyor, birileri (Shen Yun gösterisinin) posterler veya bilet işleri hakkında şikayette bulundu, hatta gösterisinin içeriği hakkında uyarı bile yaptı.”

 “Bence bu çok anlamsız, bizzat kendim Shen Yun’un birçok gösterisini izledim, hatta birçok çocuklarla da birlikte izledim. O sözüm ona uyarılar doğru değildir. Ayrıca Shen Yun’u tekrar izlemek isterim.”

 Çinli Diplomatın Uygunsuz Davranışları

 ABD Houston’da bulunan Çin konsolosluğunun, gösteri merkezlerine Shen Yun hakkında iftira mektupları göndermeleri olayı hakkında Bill Siksay: “Daha önce Çinli diplomatların Kanadalı milletvekillerine Shen Yun’u izlememeleri konusunda uyarıda bulunduklarını biliyorum. Ancak tam tersine sonuçlar edinip herkes izlemeye gidiyordu. Çinli diplomatların bu davranışları bana göre uygunsuzdur. ” diyerek fikrini belirtti.

 Kanada’da başka bölgelerde de buna benzer rahatsızlıklar yaşandı, Bill Siksay’e göre: “Bu toplumlar bu olaylara karşı gerekli tepkiyi göstermişlerdir diye düşünüyorum. Onlar, Çinli diplomatlara, onlara katılmadıklarını söylediler. Ve sonuç olarak da o bölgedeki birçok yerel sakinleri bu muhteşem gösteriyi izlemeye gittiler. ”

 Bill Siksay de Çinli diplomatların (Shen Yun’e olan) bu davranışlarına katılmaığını belirtti.

 Gösteri Merkezlerinin Taciz Olaylarını Açığa Çıkarmaları Doğru Bir Davranış

 Bugünlerde ABD ve Avrupa ülkelerinden bazı gösteri merkezleri, kendilerini Falun Gong öğrencileri olarak tanıtan kişilerden Shen Yun’u “Aşırı tavsiye” eden elektronik postalar aldılar, mektupta gösteri merkezi sorumlusuna “Falun Gong uygula” ve “Falun Gong’u topluma yay”, aksi halde “ceza” çekeceklerini ve “şanssızlık” yaşayacakları gibi sözler söylendi, buna karşı Orta Amerika Falun Dafa Derneği Başkanı Sen Yang, bu e-maillerin Falun Gong uygulayıcılarından gelmediğini açıkladı. Kanada Parlamento üyesi Bill Siksay’in görüşü Sen Yang ile aynı olup “Bu mektupların Falun Gong uygulayıcılarından gelmediğine kesinlikle eminim ve inanıyorum.”

 Bill Siksay’e göre Shen Yun gösterileri konusunda yapılan tacizlerin gösteri merkezleri tarafından açığa çıkarılması doğru bir davranıştır. “Bana göre onlar (gösteri merkezleri) doğru tepkiyi verdiler, ve Shen Yun’u davet etmeye devam etmeliler, çünkü seyirciler tarafından Shen Yun’un ne kadar hoş karşılandığını biliyorlar. Umarım Shen Yun gösterilerini getirmeyi sürdürürler.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.