Çinli Hackerlar 4 Ay Boyunca The New York Times’a Saldırdılar

(Timothy A. Clary/AFP/GettyImages)
(Timothy A. Clary/AFP/GettyImages)

Son dört ay içerisinde, Çinli bilgisayar korsanları The New York Times gazetesinin bilgisayar sistemlerine defalarca saldırıp gazete muhabirlerinin e-posta hesaplarını ve şifrelerini çaldılar.

The New York Times gazetesi yaptığı son açıklamada çok detaylı ve büyük bir gizlilikle yaptıkları takiple en sonunda korsanların izlerini bulduklarını ve onları tamamıyla sistemlerinden atmayı başardıklarını belirtti. Müşterilerinin hesaplarının artık hiç bir şekilde tehlikede olmadığını da dile getirdiler.

Yıllardır Çinli bilgisayar korsanları Amerikan iş adamlarının, iş merkezlerinin, çeşitli grupların ve hükümet ofislerinin bilgisayar sistemlerini çeşitli taktiklerle yok etmeye çalıştılar. The New York Times gazetesinin onları zararsız hale getirmesiyle birlikte korsanların yeni saldırı taktikleri bulmaya çalışacağı  düşünülüyor.

Gazete tarafından tutulan Mandiant bilgisayar güvenlik firması, korsanların Times gazetesinin bilgisayar sistemlerine girdiklerinde kendilerini gizlemek amacıyla Amerikan üniversitelerinin bilgisayar sistemlerini kullandıklarını belirtti. Bilgisayar korsanlarının daha önce başka  Amerikan firmalarının sistemlerine girmek için de aynı üniversitenin bilgisayar sistemlerini kullandıklarını  söyledi. Dahası aynı taktik Çin ordusunun Amerikan ordusunun sistemlerine girmek için kullanıldığı belirtildi.

Korsanlar, Times gazetesinin sistemlerine girdiklerinde çalışanların bilgisayarlarına girebilmek için öncelikle bilgisayarlara sahte bir yazılım yüklemişler ve daha sonra da 53 kişinin bilgisayarına girmeyi başarmışlar. Fakat gazetenin bilgisayarlarından sorumlu olan güvenlik bürosu korsanların bunu nasıl yaptıklarını tam olarak çözmediklerini de belirtti.

The Times gazetesi kendilerine yapılan bu saldırının parlemento üyesi Wen Jiabao’nun mal varlığı hakında yazdıkları yazı esnasında olduğunu fakat bu konuyla ile ilgili hiç bir dosyanın kaybolmadığına veya kopyalanmadığını belirtti.

Geçen sene o dönemde ki lider Xi Jinping’in ailesinin mal varlığı hakkında yayınladıkları makaleden hemen sonra Bloomberg TV kanalının bilgisayar programları da aynı şekilde saldırıya uğramıştı. O dönemde Xi Çin Komünist Partisine liderlik için adaylığını koymuştu.

Epoch Times gazetesi de parti üyelerinden Bo Xialai ve karısının adının karıştığı cinayet olayı hakkında yazdıkları yazılar sonucu defalarca saldırıya uğradılar.

 

Orijinal İngilizce Metin

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.