Çinli İnsan Hakları Savunucusu Cao Shunli Tutuklandı

Çinli militer polis Pekin’de 8 Kasım 2012 tarihinde, açılış sırasında Tiananmen Kapısı üzerinde teleskopla meydanı izlemekte. Cao Shunli Çin’in insan hakları durumundan çok endişe duyuyordu. (Feng Li/ Getty Images)

Pekinli aktivist Cao Shunli, Çin’in “İnsan Hakları Ulusal Eylem Planı”nın kamuya açıklanmasını talep ettiği için Çin Komünist Partisi 18. Ulusal Halk Kongresi’nin ikinci gününde polis tarafından tutuklandı.

18 Ekim sabahı, Cao çeşitli bölgelerden yaklaşık 100 eylemci ile birlikte Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesine gitti ve Birleşmiş Milletler Konferansı’nda kullanılmak üzere Çin’in tüm insan hakları raporlarını talep etti. Ayrıca “İnsan Hakları Ulusal Eylem Planı”nın hazırlanması için yardım teklifinde bulundu. 

Bundan önce Cao ve arkadaşları bu bilgileri 11 kez istemişlerdi ancak ilgilenen olmamıştı. O sebeple bu sefer Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesine başvurdular.  

Cao sonra “İnsan Hakları Ulusal Eylem Planı” ile ilgili ofise başvuruda bulundu. Ofis’in devlet yönetmeliklerine göre 15 iş günü içerisinde yanıt vermesi gerekiyordu.

Ofis personeli nihayet onlarla konuşana kadar bir saatten fazla süre kapının önünde beklediler. Ofis personeli, 18. Parti Kongresi olması nedeniyle taleplerine belirli bir cevap veremeyeceklerini iletti. Oradan ayrılmaktan başka çareleri kalmadı.

Saat 17’de ön kapıya geldiklerinde birden fazla polis onları bekliyordu ve Cao’yu zorla polis arabasına bindirdiler. Polis aracının nereye gittiği hakkında bilgi alınamadı.

Şu an Cao’nun cep telefonu çalışmıyor. İnsan Hakları savunucularına göre polisin onu nereye götürdüğü hakkında birşey bilmek imkansız.

Cao her zaman Çin’in insan hakları durumundan çok endişe duyuyordu. Daha önce, iki kez çalışma kampına yerleştirildi, defalarca gözaltına alındı ve çoğu zaman gözetimde ve ev hapsinde tutuldu.

Orjinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.