Çin’li Lider (En Sonunda) ABD Basın Toplantısı Sırasında İnsan Hakları Konusundaki Soruyu Cevapladı (Video)

Hu Jianto’nun Basın Toplantısında Rahatsız olması (NTD Television)

Beyaz Saraydaki basın toplantısı sırasında,  Çin’deki İnsan Hakları konusunda cevap vermek zorunda olması, Çin’li Lider Hu Jintao için hayli rahatsız edici bir durum oldu. Seçilerek değil de, atanması yapılarak başkan olan Çin’li başkan, ilk defa spotların önünde sorulara cevap verdi. 2006 yılındaki Amerika ziyareti sırasında basın toplantısı sonrasında hiçbir soru gelmesine izin vermemişti. Fakat bu basın toplantısı sonrası soruların sorulmasına izin verdi.

Çarşamba günü, ilk soru İnsan hakları konusunda yöneltilmişti. Amerikalı gazeteci Ben Feller Hu Jintao’ya “Çin’in İnsan hakları sicilini nasıl temize çıkaracağını sordu?”

Cevaplayacağı yerde, Hu soruyu görmezden geldi ve Çin Merkez Televizyonun sorduğu daha kolay bir soruya cevap verdi.

Resim: Getty Images/SAUL LOEB

Fakat Bloomberg editorü Hans Nichols bu işin peşini bırakmadı. “Başkan Hu, öncelik olarak, biraz önce meslektaşım size insan hakları ile ilgili bir soru sordu ve siz cevap vermediniz. Bu soru ile ilgili cevap alabilmemiz mümkün mü diye merak ediyorum” dedi.

Hu Jintao, “Çeviri sırasında çıkan problemlerden dolayı -sorulan sorunun çevrisinin yapıldığı halde- insan hakları ile ilgili orijinal soruyu duymadığını” söyledi. En sonunda Hu,  İnsan Hakları konusunda hala Çin’de yapılması gereken birçok şey olduğunu kabul etti. Fakat “İnsan Hakları” terimi Çin liderleri tarafından kullanıldığında politik özgürlükleri içermez sadece ekonomik ve sosyal hakları içerir.

Hu aynı zamanda “Çin’in ABD ve diğer ülkelerle insan hakları konularında diyalog kurmak istediğini, ancak ülkelerin de ”Birbirlerinin İçişlerine Karışmama İlkesine Uyması” gerektiğini” söyledi.

İngilizce Kaynak:http://www.theepochtimes.com/n2/content/view/49716

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.