Çinli Liderler Google’a Sanal Saldırılar İçin Emir Vermiş

Resim: Getty Images/FREDERIC J. BROWN                                                                                  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Hong Lei

PEKİN– Dünyanın gündemine bomba gibi düşen Wikileaks belgeleri için ‘saçma’ diyen Çin’in liderlerinin, Google’a karşı yapılan korsan saldırıların emrini verdiği iddia edildi. Wikileaks belgelerine göre, Pekin’deki ABD Büyükelçiliği diplomatlarına, bazı kaynakların, Çinli liderlerin internet şirketi Google aleyhinde bilgisayarlarla sanal saldırılar düzenlenmesine önayak olduklarını bilgisi verdiği belirtildi. Çinli liderlerin bu emri vermelerinin sebebinin, kendileri aleyhinde Google’daki arama sonuçlarının kritik önem arz etmesi olduğu ifade edildi.

Sızan belgelerde, ABD’nin Pekin’deki Büyükelçisi, Washington’a, geçen yıl Google’a yapılan sanal saldırıların Çin Komünist Partisi Polüt Büro Daimi Komitesi’nin direktifleriyle hükümete yaptırıldığı bilgisini geçti.

Sızdırılan belgelerdeki söz konusu bilginin detaylarının doğrulanmasının imkânsız olduğu, ancak doğru olması halinde, bunun Mart ayında Çin’deki arama motorunu kapatma kararı alan Google’ın karşı karşıya kaldığı siyasi baskıyı gösterdiği ifade edildi.

Wikileaks belgelerine göre, başka bir kaynak da bir siyasi kanadın, Çin’de Google’ın çıkarlarına karşı olarak Çinli internet arama motoru Baidu ile aktif olarak çalıştığını söyledi. Google’ın Tokyo’daki sözcüsü Jessica Powell, Wikileaks, kendileriyle ilgili belgelerle alakalı bir yorumlarının olmadığını söylerken, sanal saldırılarla ilgili olarak da Ocak ayındaki açıklamalarına atıfta bulunarak, saldırıların Çin’den geldiğine dair ellerinde deliller bulunduğunu açıklamıştı. Google, o tarihten sonra herhangi bir detay açıklamamıştı.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yu, ABD’ye ait gizli yazışmaları yayınlayarak dünya gündeminde bomba etkisine neden olan WikiLeaks’in Çin’le alakalı bölümlerinin sorulması üzerine, “Çin, onların internet sitesinin ‘saçma içeriği’ hakkında yorum yapmayı reddetti” diyerek, başka ayrıntı vermemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Hong Lei ise, ABD’yi söz konusu mesele hakkında adım atmaya çağırmıştı.

Belgelerin bazılarında Çin’in adı da geçiyor. Wikileaks’te açıklanan belgelerden birinde, Çin’in Kuzey Kore füzelerinin İran’a naklinde topraklarını kullandırdığı iddia ediliyor. Çin’de internet kullanıcılarının siteye giremediği belirtiliyor. Ayrıca, Çin’in ”Kore yarımadasının Güney’in kontrolü altında birleşmesine itiraz etmeyeceği” öne sürülürken, Çin’in Dışişleri Bakan Yardımcısı He Yafei’in, Kuzey Kore’yi “şımarık bir çocuk” olarak nitelediği iddia ediliyor.

Yayınlanan belgelerde Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın 2004-2010 Mart ayına kadarki 250 bin diplomatik gizli yazışması yer alıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.