Çinli Yargıç ABD Sakinini Tehdit Etti: ‘Çin’e Geri Dön, Seni De Hapse Atacağım’

Bir polis memuru, 1 Temmuz 2021’de Çin’in Pekin kentindeki Tiananmen Meydanı’na giden Pekin’in ana yolu ChangAn Jie’ye arabaların erişmesini önlemek için bir bariyerin yanında duruyor. (Andrea Verdelli/Getty Images)

İnternette gezinirken, Bir New York sakini, Çin’deki kocasının, inancından vazgeçmeyi reddetmekten başka bir suçu olmadığı halde, kısa bir süre sonra mahkemeye çıkacağını şaşkınlık içinde öğrendi.


45 yaşındaki Ren Haifei, Çin’in kuzeydoğu liman kenti Dalian’da, bir Falun Gong uygulayıcısıdır. Bu manevi uygulama, yirmi yıldan fazla bir süredir komünist rejim tarafından vahşice bastırıldı. Milyonlarca taraftar tutuklandı veya hapse atıldı.


Ren, 29 Temmuz’da yargılanacak.
Karısı Wang Jing bunun ne anlama geldiğini biliyor; kesin ağır bir ceza verilecek olan bir gösteri duruşması. O, bunun, komünist rejim tarafından çoğu Falun Gong uygulayıcısına uygulanan muamelenin aynısı olduğunu söyledi.
Şu anda New York eyaletinde ikamet eden ve eski bir hemşire olan Wang, The Epoch Times‘a verdiği röportajda, “Onu hemen kurtarmak istiyorum” dedi.

Wang Jing ve kocası Ren Haifei, Nisan 2012’de Dalian, Çin’de. (Wang Jing’in izniyle)

Wang, kocasını başka bir uzun hapis cezasından kurtarmak istiyor. Ren daha önce yedi buçuk yıl hapis yatmış ve bu süre boyunca sayısız işkenceye maruz kalmıştı.


Ren’in bir daha asla bu pozisyonda olmaması gerekiyordu. On yıllardır Pekin’in zulmüne ve tacizine katlandıktan sonra 2018’de Wang ile birlikte ülkeden kaçması gerekiyordu.


Ancak ayrılmak üzerelerken, Ren’in yaşlı anne babası hastalandı. Ren, onlara bakmak için Çin’de kalmayı seçti.
Çinli yetkililerin gözetiminden korkan çift, iletişimlerini son üç yılda birkaç kısa şehirlerarası aramayla sınırlandırdı.
Wang, Ren’in davasını ancak Falun Gong zulmünü belgeleyen ABD merkezli bir web sitesi olan Minghui.org’a göz atarak öğrenebildi.


Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, meditatif egzersizlerden ve doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkeleri etrafında odaklanan bir dizi ahlaki öğretiden oluşan manevi bir disiplindir. O zamanki resmi tahminlere göre, 1990’larda, on yılın sonunda 100 milyona yakın insanın pratik yapmasıyla cazibesi arttı.


Bunu totaliter kontrolü için bir tehdit olarak gören Çin Komünist Partisi (ÇKP), Temmuz 1999’da Falun Gong uygulayıcılarına karşı inanç grubunu ortadan kaldırmak amacıyla kapsamlı bir zulüm kampanyası başlattı.

Yardım Aranıyor

Wang, yakın tarihli bir belediye toplantısı sırasında federal temsilcisi kongre üyesi Sean Maloney’den yardım istedi.
Maloney, 18 Temmuz’daki toplantıda, Abd’nin Çin Büyükelçiliği’ne Ren’in serbest bırakılması çağrısında bulunan bir mektup gönderme sözü verdiği toplantıda, “İnsan haklarını, Falun Gong’u ve diğerlerini savunuyoruz.” dedi.

Temsilci Sean Patrick Malony (D-N.Y.), Myron Urbanski Memorial Park’ta, 18 Temmuz 2021’de Çin’deki insan haklarına verdiği destekle ilgili olarak Park’taki başka bir Belediye Binası için konuşuyor. (Du Guohui/The Epoch Times)

Çinli yetkililere defalarca telefon ettikten sonra, Wang kısa süre önce nihayet Dalian’ın Ganjingzi Mahkemesinde Ren’in davasına bakan Yargıç Jin Hua’ya ulaşmayı başardı.


Wang, Jin’e kocasının sağlık durumunun kötü olduğunu söyledi ve yargıçtan onu derhal serbest bırakmasını istedi. Ayrıca, Temsilci Maloney’nin ifadesinden de bahsetti. ‘İstediğini yap,’ diye yanıtladı Jin. ‘Çin’e geri dön, seni de hapse atacağım.’ Yargıç telefonu kapattı ve Wang ona bir daha ulaşamadı.

Yetki Belgesi Olmadan Tutuklama


Bir yıl önce polis Ren’in dairesine daldı, birikimlerine, kişisel eşyalarına el koydu ve bir yetki belgesi olmadan onu tutukladı.


Gözaltındayken Ren, polis tarafından kalp ve böbrek yetmezliğine neden olacak kadar acımasızca dövüldükten sonra acil servise gönderildi ve 19 gün hastanede yattı.


Daha sonra, sağlığı hala aşırı derecede kötüyken Ren, gardiyanların ona bilinmeyen ilaçlar vermeye devam ettiği bir gözaltı merkezine hapsedildi. Aylar sonrasına kadar olayı bir avukata açıklamasına izin verilmedi. Ren’in avukatı daha sonra bu ayrıntıları Wang’a anlattı.


Wang, Ren’in o zamandan beri yetkililer tarafından suçsuz yere alıkonulduğunu söyledi.
Ren’in tutuklanmasından sonra Wang, kocasıyla bağlantı kurma umuduyla Çin’deki tüm ilgili otoriteleri aradı. Hepsi de ona ulaşmasını engelledi.

Tersine Dönen Hayatlar


90’lı yılların sonlarında, Wang ve Ren, Dalian’daki yerel bir parkta sabah grubu meditasyon seansları sırasında zaman zaman birbirlerine rastlayan yirmili yaşlardaki gençlerdi.


Wang, ilk izlenimleri hakkında “Ren sıcak, ilgili ve nazik bir adamdı” dedi. “Etraftaki insanlara yardım etmeye her zaman hevesliydi.” Ancak Temmuz 1999’da, CCP gruba karşı zulmünü başlattığında sabah rutinleri altüst oldu. O andan itibaren, açık havada meditasyon yapmak, devriyedeki polis tarafından tutuklanmak ve dayak anlamına geliyordu.


Wang, diğer binlerce yerel uygulayıcıyla birlikte, zulmün başlamasından iki gün sonra protestoya gitti. Bir hat oluşturdular ve Dalian Belediye Binası’nın önündeki geniş alanda durdular.


Wang, “Kimse protestoyu planlamadı” dedi. ‘Her birimiz bir şeyler yapmamız gerektiğini hissettik, o yüzden gittik.
‘Sonra polis geldi. Polis, uygulayıcıları birer birer hattımızın dışına çıkardı. Uygulayıcılardan bazıları bayıltıldı ve ardından götürüldü. Bazıları kanlar içindeydi” dedi Wang.


“Polislerin çoğu gençti. Uygulayıcıları sürüklerken hiçbir şey söylemediler, sanki sadece bir görevi aklıyorlarmış gibiydiler.”


Wang, sivil giyimli polislerin orada bulunan her uygulayıcıyı videoya çektiğini hatırladı. Günler sonra polisler kapılarına, işyerlerine girerek onları inançlarından vazgeçtiklerine dair beyannameler imzalamaya zorladı. Aile üyeleri bile taciz edildi ve tehdit edildi.


Ren, 2001 yılında evde rejimin uygulamaya ve yandaşlarına yönelik nefret propagandasına karşı koymayı amaçlayan el ilanları hazırlarken tutuklandı. Sonunda yedi buçuk yıl hapis yattı.


Wang hemşire olarak işini kaybetti. Yetkililerin baskısıyla çalıştığı hastane, yerleri paspaslaması için onu yeniden görevlendirdi. Wang, önceki hastalarının ona üzüntü ve inançsızlıkla bakarak yürüdüğünü hatırlıyordu.

‘Kan ve Gözyaşı ile Bedel Ödeniyor’

Wang ve Ren, 2008’de hapisten çıktıktan sonra arkadaşlıklarını yeniden canlandırdılar.
İlk başta Wang, Ren’i hiç tanıyamadığını söyledi. Hatırladığı canlı genç adam gitmişti. Ren, hapishanede etrafındaki uygulayıcıların vahşice öldürülmesini anlatırken sık sık ağlayan biri haline gelmişti.


Birkaç yıl sonra ikisi evlendi ve 2018 yılına kadar birlikte yaşadılar.
Diğerleri gibi, Ren de ağır işkence gördü. Günlerce 1,5 metrelik bir odada tek başına kilitli kaldı, prangalar ve kelepçeler takıyordu. Wang, karısına bile yaşadığı her şeyi tarif edebilecek kelimeler bulmakta zorlandığını söyledi.
“Kocam inancına sadık kaldı ve hayata pozitif bakmak için elinden gelenin en iyisini yaptı” dedi. ‘Ama kalbinin derinliklerine karanlık bir gölge yerleştirildi.’


Ren’in duruşmasına günler kala Wang bir mucize umuyor.


“Çin’de, sadece inançlarına tutunmak isteyen bir grup iyi insan var. Ama bedelini kan ve gözyaşıyla ödüyorlar.” dedi.
“ÇKP onların ve ailelerinin hayatlarını mahvediyor. Umarım uluslararası toplumdan nazik insanlar yardım eli uzatır ve adaletin yanında yer alır.”

Haber: Shuan Zhao, Epoch Times

Çeviri: Tijen A. Ç., Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.