Çipras Ve Erdoğan Görüştü

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunanistan ve Türkiye’nin Ege’deki gerilimin hafifletilmesine yönelik çabalara odaklanma konusunda anlaştıklarını belirtti.

Çipras, Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Erdoğan’a Ege’deki Türk ihlallerinde yaşanan bu artışı aktardım. Ve gerginlikleri azaltma çabalarımıza vurgu yapmayı da kabul ettik.” dedi.

NATO üyesi iki ülke, Türk ve Rum toplumları olarak bölünmüş Kıbrıs, Ege Denizi üzerindeki hava sahası egemenliği ve uçuş hakları gibi pek çok konuda anlaşmazlık yaşıyorlar. Türkiye, jet uçaklarının Ege üzerindeki uçuşların, sınır güvenliğinin korunması amacıyla yapılan düzenli devriye uçuşları olduğunu savunuyor. Gerilimlerin uzun süredir devam etmesine rağmen, komşu iki ülke arasındaki söylem son iki yılda sertleşti.

Görüşmede kendisinin 1 Mart tarihinde Meriç Nehri’nde Türk askerleri tarafından yakalanan 2 Yunan askeri konusuna değindiğini belirten Çipras, Erdoğan’ın da 15 Temmuz darbe teşebbüs sonrası Yunanistan’a kaçan 8 FETÖ üyesi askerin iadesi konusuna değindiğini açıkladı. Çipras, “Ben ısrarla 2 Yunan askeri konusuna değindim. Tabi Türk başkan 8 asker konusuna değindi. Ben de kendisine yargının bağımsız olduğunu belirttim. Bu meselenin iki ülke ilişkilerinde önemli olduğu ortaya çıktı. İki konunun birbiri ile direkt bağlantısı olduğu ortaya çıkmadı. Ama Türk başkan 8 asker konusunun çok önemli olduğunu belirtti. Çünkü darbeye fiilen katıldıklarına inanmakta. Ama kendisine 8 asker konusunun 2 Yunan askeri konusu ile farklı olduğunu anlattım. İltica talebinde  bulunan askerler ile yanlışlıkla sınırı geçerek tutuklanan 2 Yunan askerinin farklı konular olduğunu belirttim.” dedi.

Çipras gazetecilere yaptığı açıklamada, Erdoğan ile yaklaşık iki saat süren görüşmesinin ardından, “en kolay görüşme” olmadığını söyledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.