ÇKP Sistemi Ortadan Kalkacak Mı?

Fotoğraf: Feng Li
Fotoğraf: Feng Li

Editörden Özel: Xi Jinping, Çin’in ilk seçilmiş başkanı olabilir!

Xi Jinping, Çin’de komünizmi ortadan kaldırmayı başarabilirse demokratik yolla seçilmiş ilk başkan olacak. Epoch Times bunun gerçekleşmesinin nasıl mümkün olduğunu açıklayacak.

Çin ulusu bir dönüm noktasında: Komünist Parti’nin zulmü, aşağılaması ve yıkımı uzun süre devam etti. Çin’de daha iyi bir geleceğin inşa edilmesi için komünist rejimin ortadan kalkması gerekir. Çin lideri Xi Jinping, çok özel bir konumda: o gücünü kullanarak, ÇKP’siz yeni Çin ulusuna doğru bir geçiş gerçekleştirebilir.

1. Çin Komünist Partisi, Tüm Ulusa Zarar Verdi

Çin ulusu 5000 yıldır var olmakta ve sayısız felaketler, istilalar ve savaşlar atlattı. Tarihte Çin’in geleceğe dair öngörü de bulunan bilgeler, yetenekli imparatorlar, Generaller ve efsanevi yazarlar dahil yüksek seviyeli bir kültürü vardı.

Çin’in geleneksel değerleri iyilik, adalet, sadakat ve yaşlılara saygıyı içeriyordu. Bu ilkeler Çin kültüründe bir temel oluşturmuştu, onlar dürüstlüğe ve ahlaka önem veriyordu, bu sayede toplum yasalar ile uyum içinde yaşıyordu. Komünist teorinin girişi Çin için tam bir felaket oldu, yaklaşık 80 ile 100 Milyon insan bu sebepten dolayı hayatını kaybetti ve aynı zamanda ahlak değerleri de tamamen değişti. Kültür Devrimi evleri, tapınakları, kitapları, resimleri ve Çin’in birçok eski mirasını imha etti. Komünist Parti’nin hedefi Çin kültürünü yok etmekti.

Fakat Falun Gong İle Her Şey Değişti

Üstat Li Hongzhi 1992 yılında halka bilgelik yolu Falun Gong öğretisini açıkladı. Falun Gong’un Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü ilkeleri tam da ahlakın çökmüş olduğu bir zaman da insanlara eski ahlaki kuralları tekrar hatırlattı. Falun Gong’un popülaritesi hızla artıyor ve insanlar sağlıklarına kavuşuyor ve insani bakımdan da faydalanıyorlardı. Bu ÇKP için çok büyük bir fırsattı aslında, onlar da bu akımdan olumlu bir şekilde etkilenebilirlerdi.

Fakat bunun yerine, eski Komünist Parti lideri Jiang Zemin ve diğer yetkili makamlarda bulunan Zeng Qinghong, Li Lanqing, Luo Gan, Zhou Yongkang ve Bo Xilai gibi kişiler Falun Gong uygulayıcılarına karşı büyük çapta zulüm uygulamasını başlattılar. Bu soykırımda devletin tüm gücü kullanıldı ve insanların zorla ve yasadışı bir şekilde organları alındı ve bunların hepsi çıkar uğrunaydı.

Çin, komünizmden dolayı ahlak değerlerini kaybettiği için, gelenekleri, değerleri ve inandıkları her şeyi kaybettiler. Bu sebepten dolayı, bugün Çin bir kriz ile karşı karşıya. Örneğin hava, su, toprak aşırı derecede kirlenmiş bir durumda ve bu sebepten dolayı gıdalar da sorunlu. Yolsuzluklar ise tavan yapmış durumda ve ülkenin geleceği hakkında kaygılı olanlar paralarını yurt dışına kaçırmaya çalışıyorlar. Çin’in geleceği hiç parlak görünmüyor.

2. Jiang Zemin’in Tutuklanması Doğru Bir Adım Olacaktır

Falun Gong zulmü Jiang Zemin tarafından başlatıldı ve Çin’in bugün yaşadığı sosyal krize neden oldu. Yüz milyon vatandaşın dışlanması ve baskılanması, devlet bütçesinde de büyük sıkıntılara neden oldu. Bu krizden çıkmak için bu zulmün sonlandırılması gerekmektedir ve Jiang Zemin ve ona yardım eden çevresinin tutuklanması da kaçınılmaz olacaktır.

Aslında Jiang 1989 yılında göreve gelmesinden bu yana siyaseti hiç bırakmadı ve başkanlık görevini bırakmasına rağmen hala siyasetin içinde etkiliydi. Personel politikasında kurnazca planladığı hamleler sayesinde Hu Jintao ve Wen Jiabao’yu etkisiz kuklalar haline getirdi. Yeni Başkan Xi’nin 2012 yılında göreve gelmesinden bu yana, Jiang ve çevresi çeşitli entrikalar ile Xi’yi etkisiz hale getirmeye çalıştılar.

2012 yılı Şubat ayında, Bo Xilai’ın çalışanı Wang Lijun, Chengdu ABD Konsolosluğuna kaçmış ve oraya sığınmıştı, o günden beri Jiang ve çevresine karşı misillemeler başlatıldı. Bo Xilai, Li Dongsheng, Xu Caihou, Zhou Yongkang ve Guo Boxiong gibi üst düzey yetkililer görevlerinden alındılar. Topun ağzında olan bakanlar ise Propagandadan sorumlu Bakan Liu Yunshan ve Politbüro üyesi Zhang Gaoli ve eski başbakan Zeng Qinghong idi. Bu kişilerin hepsi vicdana sığmayacak suçlar işledi ve İnsan haklarını ihlal ederek birçok masum insanın ölümüne sebep oldular.

Xi’nin başlattığı “yolsuzlukla ile mücadele kampanyası” sayesinde, Falun Gong’a zulmeden ne kadar sorumlu kişi varsa hepsi adım adım etkisiz hale getiriliyor. Şimdiye kadar atılan adımlara bakılırsa Jiang ve çevresini etkisiz hale getirmek için her şey çok iyi planlanmış ve düzenlenmiş gibi görünüyor.

3. Xi’nin ÇKP’den Kurtulması Gerek

Jiang Zemin ile hesaplaştıktan sonra, Çin’in Komünist Partisi’nin sistemi ortadan kaldırılacak mı? Bu soru çok hayati bir önem taşıyor, çünkü bu sistem kötülüğe adeta bir sığınak sağlıyor. ÇKP’nin sistemi aynı zamanda Xi ve Çin Ulusuna da zarar veriyor.

Xi ne zaman yeni bir Ekonomik reform getirmek istese, var olan ÇKP Sistemi buna engelleme yaratıyor ve diğer reformlar da hayata geçirilemiyor. Halk da bu Sisteme artık hiç güvenmiyor ve bu da ayrıca bir sorun teşkil ediyor. Devlet ile işbirliğine ise halk güven duymadığından kaynaklı yanaşmıyor.

Ayrıca Xi, Falun Gong uygulayıcılarına zulmeden ve adları yolsuzluklara da karışmış olan eski Bakan ve yetkililere karşı yürüttüğü temizlik operasyonlarından dolayı birçok düşman edindi, çünkü onların güçlerini ve paralarını kaybetmesine sebep oldu. Tarihte ÇKP’nin insanlık dışı sisteminden çıkmak isteyen bütün liderler, Parti’nin intikamına uğradı. Onların bütün yetkileri ellerinden  alındı  ve ömür boyu ev hapsine mahkûm edildiler. Örneği Hu Yaobang ve Chao Ziyang gibi.

Tarihe baktığımızda görüyoruz ki, Xi’nin sadece iki seçeneği var. Ya her şeyi eskisi devam ettirir – fakat o zaman o da suçsuz insanların ölümüne göz yummuş olur. Ya da bu sistemi ortadan kaldırır ve Çin’i serbest ve demokratik bir topluma doğru özgürleştirir. Xi akıllı birisi ve büyük planları olduğundan dolayı kesinlikle ÇKP’nin yolunu seçmeyecektir.

4. Sonuç

Jiang Zemin’in tutuklanması ve Falun Gong zulmüne bir son verilmesi gerekmektedir. Birçok Çinli bu anı havai fişekler ile kutlayacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

Çin Yüksek Halk Mahkemesi’nde şimdiden Jiang’a karşı yüz binlerce kişi tarafından dava açıldı. Onlar Jiang’ın işlediği soykırım suçu nedeniyle yargılanacağı günü bekliyor.

Dünya tarihine bakacak olursak, komünizmin kaldırılması insanların dünyada arzuladığı bir şey olduğu anlaşılıyor. Zaten birçok ülkede komünistlerin parti kurması tamamen yasaklandı.

Şu anda, 219 milyon Çinli ÇKP ve Genç Öncüler ve Gençlik Ligi gibi Komünist Parti’ye bağlı kurumlarından geri çekildiklerini açıkladı.

Xi Jinping eğer barışçıl bir geçiş sağlayabilir ve Çin’de komünizmi sonlandırabilir ve demokratik bir Çin inşa edebilirse, Çinlilerin ve uluslararası toplumun kesinlikle takdirini kazanacaktır. Xi Çin’de Demokrasi’nin önünü açar ve seçim yoluna giderse büyük ihtimalle Çin halkı ona büyük bir minnettarlık duyacak ve büyük olasılıkla onu Çin’in ilk demokratik yolla seçilmiş Başkanı ilan edecektir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.