ÇKP’nin Ana Gazetesinde “Tehdit” Nitelikli Bir Yorum Yayınlandı

Chongqing, Çin (Kaynak: Getty Images)

Çin Rejimi Krizde

Bo Xilai’nın tüm görevlerinin elinden alındığı açıklandıktan sonra, ÇKP’nin ana gazetesi olan “People’s Daily” de bir yorum yayınlandı ve yorumda, “İngiliz Neil Heywood’un ölümü ile Parti ve devlet liderinin aile üyesi ve yanında çalışanı ile bağlantı kurulması ciddi bir suç olayıdır” cümlesi yer aldı. “Fakat Bo Xilai ‘Parti ve devlet lideri’ olarak sayılmaz” dendi. Bu cümle ile bir Daimi Komite Üyesinin zor duruma düşeceği ima edildi.

ÇKP’nin ana gazetesi People’s Daily’de 14 Nisan 2012 tarihinde, “Hiç kimse devletin üst düzeyindeki liderler cezalandırılamaz düşüncesi ile şansını denememeli” başlıklı bir yorum yayınlandı. Jiang Zemin iktidara geldikten sonra, ÇKP içerisinde “bir soruşturma başlatılırsa, bu soruşturma Politbüro Daimi Komitesi Üyelerine ulaşamaz” şeklinde yazılı olmayan bir kural oluşturdu. Bu kural aynı zamanda “Devletin üst düzey liderleri cezalandırılamaz” olarak da bilinmekte. Bo Xilai’nın Politbüro Komite Üyeliği iptal edildikten sonra, yurtdışındaki kamuoyu tam Zhou Yongkang’a odaklanmışken, “People’s Daily” gazetesinin aniden böyle bir yorum yayınlaması, Zhongnanhai tarafından bir başka büyük hareket daha yapılacağı ve bu hareketin büyük ihtimalle Zhou Yongkang ile bir bağlantısı olacağı anlamına gelmektedir.

“People’s Daily”nin ses tonu şimdilik yüksek seviyeli yasa üzerinde durmakta

14 Nisan’da, “People’s Daily”deki bu yorumda, ilk önce genel olarak “Yasalara uygun ülkeyi yönetmek”ten söz edildikten sonra, konu birden değişmekte ve Deng Xiaoping’in sözünden şu alıntılar yapılmakta: “…Hiç kimsenin yasaların uygulanmasını engellemesine izin verilmez, kanuna aykırı davranan hiç kimse cezadan kaçamaz… Hiç kimse ‘Devletin Üst Düzeyindeki Liderler Cezalandırılamaz’ düşüncesiyle şansını deneyemez.”

Makalede ayrıca şu yoruma yer verilmekte: “4 Haziran’daki Tiananmen Katliamı”dan sonra, Pekin şehri eski Parti Sekreteri Chen Xitong, Shanghai şehri eski Parti Sekreteri Chen Liangyu ve Chongqing şehri eski Parti Sekreteri Bo Xilai da dâhil olmak üzere cezalandırılanların hepsi yalnızca Politbüro Komite üyesiydi, hiçbiri Daimi Komite üyesi değildi. ÇKP’nin eski Cumhurbaşkanı Jiang Zemin iktidara geldikten sonra, ÇKP içerisinde ‘bir soruşturma olursa Politbüro Daimi Komite üyesi sorgulanamaz’ şeklinde yazılı olmayan bir kural oluşturdu, bu kural aynı zamanda ‘Devletin üst düzey liderleri cezalandırılamaz’ anlamına gelmektedir.”

Pekin’den alınan haber: Üst düzeyde Zhou Yongkang’ın cezalandırılmasının sebebi üzerinde “bir anlaşmazlık var”

Pekin’den alınan habere göre, şu anda ÇKP’nin üst düzeyinde Zhou Yongkang’nın cezalandırılma sebebinin halka nasıl açıklanacağı yönünde “bir anlaşmazlık var”. Wen Jiabao’nun düşüncesi Zhou Yongkang’ın, canlı organ toplanarak yapılan büyük cinayetler, Luo Gan’ın talimatıyla yapılan sahte Falun Gong uygulayıcılarının Tiananmen Meydanında sözde kendi kendine yakma olayı sırasındaki cinayetleri saklamaya yardım edilmesi de dahil Falun Gong uygulayıcılarına karşı işlediği tüm suçları halka açıklamak. Fakat ÇKP’nin üst yönetimindeki diğer kişiler böyle bir açıklamadan endişeleniyor ve temelde ÇKP’nin aniden çökmesinden korkuyorlar.

Zhou Yongkang’ın durumu “People’s Daily” tarafından çoktan belirlendi

Bo Xilai’nın tüm görevlerinin elinden alındığı açıklandıktan sonra, ÇKP’nin ana gazetesi olan “People’s Daily” de bir yorum yayınlandı ve yorumda, “İngiliz Neil Heywood’un ölümü ile Parti ve devlet liderinin aile üyesi ve yanında çalışanı ile bağlantı kurulması ciddi bir suç olayıdır” cümlesi yer aldı. Fakat Bo Xilai “Parti ve devlet lideri” olarak sayılmaz ve bu cümle ile bir Daimi Komitesi Üyesinin problemi olacağı ima edilmektedir.

14 Nisan tarihinde, Çin dışında yayınlanan bir haberde, Gu Kailai (Bo Xilai’nin karısı), Bo Xilai ve Zhou Yongkang arasındaki gizli bilgileri aktaran kişiydi. Zhou Yongkang, kendisi ve Bo Xilai için İngiliz Heywood’dan yapılması istenen şeyleri ve Gu Kailai’nın yaptıklarının hepsini biliyordu.

Zhou Yongkang ile ilgili dedikodular son günlerde serbest bırakıldı

10 Nisan’da, Bo Xilai’nın ÇKP Merkez Politbüro Komitesi Üyeliğindeki görevi durduruldu ve Bo Xilai hakkında ÇKP tarafından bir soruşturma başlatıldığı açıklandı.

12 Nisan’dan itibaren, internet üzerinde Zhou Yongkang hakkında büyük ölçekte kötü bilgi yayılmaya başladı ve 13 Nisan’da, Zhou Yongkang’ın işlediği suçlar ile ilgili bilgiler daha fazla gün ışığına çıkmaya başladı. Üstelik bu bilgilerin hepsi “mevcut ÇKP liderlerini karalamaya katılmak” konusuna bağlı bilgilerdi.

Bugünlerde ortaya çıkan bilgilere göre, Zhou Yongkang’ın emriyle Bo Xilai ve Wang Lijun, ÇKP’nin üst düzeyindeki birçok lider hakkında özel dosyalar hazırladı. Bu liderlerin telefon görüşmeleri ve özel hayatları ve ekonomik suçları gizlice araştırılarak kayıt altına alındı. Onların yaptığı araştırmanın hedefleri ise Jiang Zemin, Hu Jintao, Xi Jinping, Wang Yang, He Guo Qiang, Wen Jiabao, Wu Bangguo ve Li Changchun’dur.

Aynı zamanda, yurtdışındaki basında yayınlanan ÇKP liderleri hakkındaki rüşvet haberleri içinde de ağırlıklı olarak Zhou Yongkang ve Bo Xilai’dan bahsedildi.

People’s Daily’de yayınlanan bu yorum bir tehdit içermekte

Çin uzmanı Bay Shi Cangshan, “People’s Daily gazetesinde yayınlanan bu yorum içinde, tehdit kokusu oldukça güçlü ve birçok anlam içermekte” dedi ve ekledi “Yorumda sadece Zhou Yongkang’ın problem ile karşılaşacağı değil aynı zamanda bütün Jiang Zemin grubundaki Daimi Komite Üyelerinin, Bo Xilai ve Zhou Yongkang ile ilişkisi olan liderlerin, eğer yanlış tarafı seçerlerse problemle karşılaşabilecekleri ve ‘Devletin üst düzeyindeki liderler cezalandırılamaz’ düşüncesiyle hareket edemeyecekleri ima edilmektedir.”

Epoch Times muhabiri Lin Feng tarafından hazırlandı

Orjinal Çince haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.